Jump to content

Kepenek

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kepeneku

Kepeneku është një fshatkomunën Bytyçrrethin e TropojësShqipërisë. Fshati eshte i ndare ne dy lagje dhe i perbere nga 35-40 shtepi. burimet kryesore te jeteses jane blegtoria dhe bujqesia. ndersa nentoka eshte e pasur me minerale. Ne kete fshat para viteve '90 numeroheshin te pakten 10 miniera kromi ndersa sot pasuria nentokesore shfrytezohet nga tregu i lire apo koncensionaret e kontraktuar nga qeveria. Fshati eshte i rrethuar nga dy lumenj, ku me i rendesishme eshte lumi Skatina ne te cilin ka nisur te ndertohet dhe nje HEC. Ne kohen e komunizmit ka qene nje qender e rendesishme gjeologjike dhe miniere pasi ne qender te fshatit ka qene ndertuar ndermarrja e gjeologji-minierave dhe numeronte qindra te punesuar. Sot eshte nje zone shume e izoluar dhe mungon ende nje rruge e rehabilituar per te lidhur fshatin me qendrat e tjera te rrethit apo me Gjakoven qe eshte vetem 20 minuta larg. mungon punesimi dhe banoret jetojne me prodhimet e veta ne bujqesi dhe blegtori. kryesisht mbillen perime, fruta dhe drithi (grure e miser). ky fshat dhe fshtrat tjera perreth shquhen per rritjen e bleteve dhe provimin e mjaltit te famshem te Zogajt. Nga ky fshat kane dale emra te njohur ne fusha te ndryshme. bir i ketij fshati ishte Hazir Rrustemi, valltari i dhjetra festivaleve te Gjorkastres disa prej te cilave te fituara prej talentit natyral te tij. Emra te tjere nga ky fshat kane bere emer edhe ne fushat e tjera, autori i mijera krjimeve dhe valleve Ali Mula. Ne gazetari Patrik Sadikaj me nje karriere te sukseseshme ne mediat qendrore te shkruara dhe televizive.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]