Kepi i Shëngjergjit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kepi i Shëngjergjit është një kep që ndodhet në Shqipëri [1] në prefekturën e Qarkut të Vlorës, në pjesën jugperëndimore të vendit, 110 km në jug të Tiranës, kryeqytetit të vendit.

Vështrim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Toka përreth Kepit të Shëngjergjit është kodrinore në jugperëndim, por në veri është e rrafshët. Në veriperëndim deti është më afër Kepit të Shëngjergjit. [2] Vendi më i lartë në zonë ka një lartësi prej 322 metrash dhe është 1.0 km në jugperëndim të Kepit të Shëngjergjit. [3] Qyteti më i afërt është Vlora, 13.7 km në lindje të Kepit të Shëngjergjit. Në rajonin përreth Kepit të Shëngjergjit, lëndinat janë shumë të zakonshme. [4][1]

Klima në këtë pjesë është e butë ndërsa temperatura mesatare 16 °C . Muaji më i nxehtë është korriku, më 28 °C, dhe janari më i ftohtë, me 8 °C. [5] Mesatarja e reshjeve 1,442 milimetra në vit. Muaji më i lagësht është shkurti me 205 milimetra shi dhe më i thati është gushti me 22 milimetra. [6]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Kepi i Shëngjergjit sa GeoNames.Org (cc-by); post updated 2012-01-19; database download sa 2015-11-14
  2. ^ Kalkulado gikan sa pakigbingkil sa tanan nga gitas-on data (DEM 3") gikan sa Viewfinder Panoramas, sa sulod sa 10 ka kilometro radius. Ang bug-os nga algoritmo anaa dinhi.
  3. ^ Kalkulado gikan sa gitas-on data (DEM 3") gikan sa Viewfinder Panoramas. Ang bug-os nga algoritmo anaa dinhi.
  4. ^ Mas sulod sa 20 ka kilometro gilay-on itandi sa average nga densidad sa Yuta, sumala sa GeoNames.
  5. ^ "NASA Earth Observations Data Set Index". NASA. Arkivuar nga origjinali më 6 gusht 2013. Marrë më 30 janar 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "NASA Earth Observations: Rainfall (1 month - TRMM)". NASA/Tropical Rainfall Monitoring Mission. Arkivuar nga origjinali më 19 prill 2019. Marrë më 30 janar 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)