Kepi i Shpresës së Mirë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shtrirja gjeografike

Kepi i Shpresës së Mirë (Cape of Good Hope) është kep shkëmbor në bregdetin AtlantikAfrikës Jugore.

Evropiani i parë i cili ka zbuluar ka qenë Bartolomeo Dias në vitin 1488. Në afërsi të kepit është vendosur kolonia në vitin 1652, nga e cila koloni është zhvilluar qyteti Kejptaun dhe provinca Kejp, e cila ka qenë nisma e Afrikës jugore.

Për Kepin e shpresës së mirë zakonisht mendohet se është pikë më jugore e Afrikës, dhe pika e cila e ndan Oqeanin Indian me Oqeanin Atlantik. Në të vërtetë Kepi I Gjilpërës është pika më jugore e Afrikës dhe ndodhet 150 km në juglindje Në afërsi të kepit të shpresës së mirë është Kejptaun, diku rreth 30 kilometra në veri të Kepit .

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flora dhe fauna[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]