Kerstin Holm

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Kerstin Holm (* 23. Gusht 1958Hamburg) është një gazetare dhe autore gjermane. Ajo është duke punuar që nga viti 1987 për Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas diplomimit dhe një viti shkollor ne nje kolegj në Shtetet e Bashkuara, ajo studioi si fillim muzikë dhe dizajn grafik. Me pas ajo u morr me kulturën dhe gjuhën ruse. Ajo studioi muzikologji, sllavistik, romanistik dhe gjermanistike në universitetin e Hamburgut, Mynih, Vjenë dhe Konstanz provimit të shtetit dhe Magister. Në vitin 1987, ajo u bashkua redaksise se" Shkencave filologjike" nga FAZ. Nga viti 1991 deri në vitin 2013, ajo e raportuar nga territorin e bashkësisë së Shteteve të pavarura , dhe në veçanti Federatën ruse kulturore dhe sociale në tema.

Në vitin 2013, ajo u kthye në FAZ qendër.[1][2]

Botime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Libra
  • 2003: Perandoria e korruptuar ;– nje panorame ruse. Hanser, Mynih, ISBN 978-3-446-20378-5.
  • 2008: Rubens në Siberi (për të vjedhur je nga Gjermania në rusi provinca). Berlin Verlag, Berlin, ISBN 978-3-8270-0728-5.
  • 2012: Moska e Pushtetit dhe muzet – prapa ruse fasadat, NGA – E të Tjera të bibliotekës, Berlin, ISBN 978-3-8218-6213-2. Një anatomi të shoqërisë ruse nga pikëpamja e dy shkrimtarë – Vladimir Georgievich Sorokin dhe Alina Wituchnowskaja – si dhe dy kompozitorë – Vladimir Martynov (b. 1946) dhe Vladimir Tarnopolski (b. 1955).[3]
Artikuj (Përzgjedhje)

Lidhjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dëshmi individuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Tim Gjermani-Një Përrallë.
  2. ^ spiegel.de 2.
  3. ^ Magjepsje dhe terrorit "të Moskës Pushtet, dhe muzet" – Kerstin Holms urtë analizat e artit dhe shteti në Rusi, NZZ, Cyrih 27.