Khruangbin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Khruangbin
Background information
OrigjinaBurton, Texas, SHBA
ZhanretPsychedelia, soul, funk, instrumental rock, dub
Vitet aktik2009 - prezentë
LabeliDead Oceans, Night Time Stories
Antar/ëtLaura Lee
Mark Speer
Donald "DJ" Johnson
Websitewww.airkhruang.com

Khruangbin (/ˈkrʌŋbɪn/ KRUNG-bin) është një treshe muzikore amerikane nga Houston, Texas, me Laura Lee në bas, Mark Speer në kitarë, dhe Donald Ray "DJ" Johnson Jr. në bateri. Grupi është i njohur për përzierjen e ndikimeve globale të muzikës, si soul, dub, dhe psychedelia. Albumi i tyre i parë, The Universe Smiles Upon You (2015) ka elemente të muzikës tajlandeze të viteve 1960, ndërsa albumi i dytë, Con Todo El Mundo (2018), ka ndikime nga Spanja dhe Lindja e Mesme. Speer, Lee dhe DJ gjithashtu mbajnë emisione radiofonike në NTS Radio dhe Facebook Live.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • The Universe Smiles Upon You (2015)
  • Con Todo El Mundo (2018)
  • Hasta El Cielo (2019)
  • Mordechai (2020)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]