Kisha e Shën Mëhillit (Berat)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Shih: Kisha e Shën Mëhillit (kthjellim).
Kisha e Shën Mëhillit (Berat)
Berat - St. Michael - Kirche.jpg
Kisha e Shën Mëhillit
Lloji Arkitekture
Vendndodhja Berat, Shqipëri
Koordinatat 40°42′17″V 19°56′48″L / 40.704836°V 19.94665°L / 40.704836; 19.94665Koordinatat: 40°42′17″V 19°56′48″L / 40.704836°V 19.94665°L / 40.704836; 19.94665
Organi drejtues DRKK Berat
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Nr. i referencës BR080
Tipologjia Kryq I Brendashkruar Pa Mbështetje Të Brendshme
Kisha e Shën Mëhillit (Berat) is located in Shqipëria
Kisha e Shën Mëhillit (Berat)
Kisha e Shën Mëhillit në hartë

Kisha e Shën Mëhillit është një kishë ortodokse mesjetare jashtë kalasë së BeratitShqipëri, e vendosur mbi një kodër të qytetit. Kisha mendohet të jete ndërtuar në shekullin XIV dhe i dedikohet Shën Mëhillit.[1][2]

Përshkrim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kisha është e vogel dhe është e ndërtuar në jug të kalasë së BeratitShqipëri, mbi një shkëmb të thepisur. Kapela është në formë kryqi dhe e ndertuar pa një suport të brendshëm, me një kupolë në formë mburoje dhe një narteks në pjesën perëndimore.[3] Muret jane të ndertuara në një kombinim tullash të kuqe dhe gur.

Brenda kishës kane mbetur disa nga afreskët origjinalë. Ndryshe nga kishat e tjera të Beratit proporcionet arkitekturale jane më të larta.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kisha e Shën Mëhillit shek. XIV". Arkivuar nga origjinali origjinali më 8 dhjetor 2014. Marrë më 6 nëntor 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ UNESCO. "Historic Centres of Berat and Gjirokastra". whc.unesco.org (në anglisht).
  3. ^ UNESCO. "Proposition d'inscription soumise par l'Albanie La ville musée de Gjirokastra" (PDF). whc.unesco.org (në anglisht). f. 350.