Kisha e Shën Mërisë (Kosinë, Përmet)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Ky artikull ka lidhje me Kishën e Shën Mërisë në Kosinë, Përmet. Për artikuj të ngjashëm kliko këtu.
Kisha Fjetja e Shën Mërisë
Kisha e Shën Mërisë (Kosinë, Përmet) is located in Shqipëria
Kisha e Shën Mërisë (Kosinë, Përmet)
Kisha Fjetja e Shën Mërisë në hartë
Lloji Arkitekture
Vendndodhja Kosinë, Përmet, Shqipëri
Koordinatat 40°16′15″V 20°18′06″L / 40.270811°V 20.301711°L / 40.270811; 20.301711Koordinatat: 40°16′15″V 20°18′06″L / 40.270811°V 20.301711°L / 40.270811; 20.301711
Ndërtuar shekulli VI për ndërtimin fillestar, 1460 në formën e sotme
Organi drejtues Administrimi: Instituti i Monumenteve të Kulturës, Drejtoria Rajonale e Kulturës Kombëtare Gjirokastër
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore[1].
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Nr. i referencës PR019
Tipologjia Kishë

Kisha Fjetja e Shën MërisëKosinë, Përmet, sipas disa arkeologëve çekosllovakë, është e përcaktuar si ndërtim të vitit 1460, por struktura eshte me e hershme dhe tregon qe kisha ekziston qysh nga koha e Perandorit Justinian, në shekullin VI.[2] Ne kishë ndodheshin varret e ushtarëve grekë të Luftës së Dytë Botërore. Është e ndërtuar sipas stilit biznatin, vetëm me qemere dhe në anën veriperëndimore, ka disa mbishkrime të panjohura. Kisha është "monument kulture" nga viti 1963 dhe me 2017 filloi nje proces ristrukturimi.[3][1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI I GJIROKASTRËS (PDF). Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 8 dhjetor 2015. Marrë më 11 tetor 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Karl Baedeker. Dalmatia & the Adriatic. Lulu.com. ff. 317–. ISBN 978-0-244-97076-5. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Oculus news (20 korrik 2017). "St. Mary's Church in Permet is undergoing restoration". Marrë më 20 qershor 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)