Kisha e Shën Mërisë (Seran, Përmet)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Ky artikull ka lidhje me Kishën e Shën Mërisë në Seran, Përmet. Për artikuj të ngjashëm kliko këtu.

Kisha e Shën MërisëSeranPërmetit, është një kishë madhështore që ka qenë gjithmonë objekt pelegrinazhi nga banorët e fshatrave përreth dhe mban statusin monument kulture që nga viti 1963. Kisha që daton nga shekulli XVII ka një hapësirë të vogël por të dekuruar me afresë. Është tërësisht e ndërtuar me gurë dhe në kubenë cilindrike ka imazhe të Krishtit.[1]

Burime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "informacione nga www.visitpermet.com". Arkivuar nga origjinali origjinali më 10 dhjetor 2011. Marrë më 30 janar 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]