Kisha e Shën Nikollës dhe sarkofagu i mermerit në Banjë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kisha e Shën Nikollës dhe sarkofagu i mermerit në Banjë
Lloji Arkeologjike
Vendndodhja Banjë, Skenderaj, Kosovë
Ndërtuar Mesjetë
Emri zyrtar: Monument / Ansambël
Lloji Nën mbrojtje
Përcaktuar 02-259/58
Nr. i referencës 3488

Kisha e Shën Nikollës dhe sarkofagu i mermerit në Banjë është një monument i trashëgimisë kulturore në Banjë, Skenderaj, Kosovë.[1] Ky monument është i kategorisë "Arkeologjik", i miratuar me numër 02-259/58.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E TRASHËGIMISË KULTURORE PËR MBROJTJE TË PËRKOHSHME (PDF). Republika e Kosovës, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Marrë më 17 gusht 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]