Jump to content

Kisha e Trinitetit Gergeti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kisha e Trinitetit Gergeti në 2023, me pamje nga juglindja
Kisha e Trinitetit Gergeti
Kisha e Trinitetit Gergeti

Kisha e Trinitetit Gergeti ( gjeorgjisht: გერგეტის სამების ეკლესია - Gergetis Samebis eklesia ) është një emër popullor për Kishën e Trinisë së Shenjtë pranë fshatit Stepantsminda në Gjeorgji Kisha ndodhet në bregun e djathtë të lumit Chkheri (dega e majtë e lumit Terek ), në një lartësi prej 2,170 metres (7,120 ft), nën malin Kazbek.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kisha e Trinisë Gergeti u ndërtua në shekullin e 14-të nga një arkitekt i panjohur dhe është e vetmja kishë me kupolë kryq në provincën Khevi.Këmbanorja e veçantë daton në të njëjtën periudhë me vetë kishën, por e ndërtuar disi më vonë. Vendndodhja e tij e izoluar në majë të një mali të pjerrët të rrethuar nga pafundësia e natyrës e ka bërë atë një simbol për Gjeorgjinë. Autori gjeorgjian i shekullit të 18-të Vakhushti Batonishvili shkroi se në kohë rreziku, relike të çmuara nga Mtskheta, përfshirë Kryqin e Shën Ninos silleshin këtu për t'u ruajtur. Gjatë epokës sovjetike, të gjitha shërbimet fetare ishin të ndaluara, por kisha mbeti një destinacion popullor turistik. Kisha tani është një themelim aktiv i Kishës Ortodokse dhe Apostolike Gjeorgjiane .

Kisha është një vendkalim popullor për udhëtarët në zonë dhe mund të arrihet me një ngjitje të pjerrët 1,5-orëshe në mal.

Arkitekturë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ansambli i kishës përfshin vetë kishën,kambanoren dhe murin rrethues.Kisha është një tempull kryq në katror me tre krahë drejtkëndëshe dhe një të rrumbullakosur (që përmban absidën) dhe dy hyrje, nga jugu dhe nga perëndimi. Çdo krah ka një dritare. Pesë dritare të tjera të tholobatit ofrojnë ndriçim të mjaftueshëm.Tolobati është mjaft trung, paksa ngushtohet në pjesën e sipërme.Fasada është e veshur me gurë gri të errët. Mbeten vetëm gjurmët e muraleve origjinale.

Dekorimet e jashtme në thelb mund të gjenden vetëm rreth dyerve dhe dritareve.Muri verior është më i dekoruari: kryq me krahë të shkurtër sipër dhe gurë të zbukuruar të rrumbullakosura poshtë dritares së ngushtë.Muri jugor, përveç kryqit, ka katërkëndësha të zbukuruar dhe një hark mbi dritare.Muri perëndimor është mjaft i ngjashëm, por me zbukurim të thjeshtë të dritares.Në murin lindor gjendet një përbërje mjaft komplekse.Dritarja e saj ka një kornizë katërkëndëshe dhe një kryq të madh mbi të. Vetë kryqi ka katërkëndësha në bazën e secilit krah.Përveç dritares qendrore,ka një dritare të rrumbullakosur në të majtë dhe një dritare katrore në të djathtë. Portalet jugore dhe perëndimore kanë dekorime të pasura rreth dyerve: astragal, shirit i zbukuruar, rozeta dhe katërkëndësha.Secila nga dhjetë dritaret e kupolës ka gjithashtu një kornizë harku, prej astragale.


Këmbanorja, që qëndron në jug të kishës, përbëhet nga një kambanore në një bazë kub, e cila përmban edhe hyrjen në ansamblin e kishës. Muret kanë zbukurime të ndryshme të vogla, si dhe një figurë të një personi të panjohur në anën perëndimore.

Pamje nga kisha Gergeti
 Commons: Gergeti Trinity Church – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Rosen, Roger. Gjeorgjia: Një vend sovran i Kaukazit. Botimet Odisea: Hong Kong, 1999. ISBN 962-217-748-4

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

42°39′45″N 44°37′13″E / 42.66250°N 44.62028°E / 42.66250; 44.62028