Kodiak

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Harta e Ishullit Kodiak

Kodiaku është ishull i madh në jug të bregdetit të Alaskës. Ka një sipërfaqe prej 8 975 km2, është ishulli i dytë për nga madhësia në SHBA dhe i 80-ti në botë. Kodiaku nga Alaska ndahet me ngushticën Shelikof. Vendbanimi më i madh në këtë ishull është Kodiak.