Kodikët e Beratit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kodikët e Beratit janë disa dorëshkrime me rëndësi historike për fillimet e letërsisë biblike. Librat përmbajnë rreth 190 fletë[1] dhe janë të shkruajtura në gjuhën Greke. Kodikët mbahen në Arkivin Kombëtar të Shqipërisë, Tiranë.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kodikët e Beratit". Bashkia Berat. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Aland, Kurt; Aland, Barbara (1995). The Text of the New Testament: An Introduction to the Critical Editions and to the Theory and Practice of Modern Textual Criticism. Erroll F. Rhodes (trans.). Grand Rapids: William B. Eerdmans Publishing Company. fq. 118. ISBN 978-0-8028-4098-1. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]