Jump to content

Kohështrirja e pandemisë së COVID-19

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Harta interaktive e rasteve të konfirmuara me COVID-19 për milion banorë.

Shtypeni butonin "play" lart majtas për ta parë hartën.

Në pajisje mobile (celularë) do t'ju duhet ta përdorni stilin "landscape" (rrotullojeni telefonin).

Ky artikull rendit faqet që përmbajnë kronologjinë dhe epidemiologjinë e SARS-CoV-2,[1] virus që shkakton sëmundjen koronavirus 2019 (COVID-19) dhe është përgjegjës për pandeminë e COVID-19. Rastet e para njerëzore të COVID-19 u identifikuan në Wuhan, Kinë, në dhjetor 2019. Në këtë fazë nuk është e mundur të përcaktohet saktësisht se si njerëzit në Kinë fillimisht u infektuan me SARS-CoV-2.[2] Për më tepër, disa zhvillime mund të bëhen të njohura ose të kuptohen plotësisht vetëm në retrospektivë. Organizata Botërore e Shëndetësisë shpalli shpërthimin e COVID-19 një Urgjencë të Shëndetit Publik të Çështjes Ndërkombëtare më 30 janar 2020, dhe një pandemi më 11 mars 2020.[3][4][5]

Kohështrirja sipas muajve dhe viteve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikujt e afatit kohor 2019 dhe janar 2020 përmbajnë gjithashtu përgjigje.

Rastet ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Coronavirus". www.who.int (në anglisht). Marrë më 27 janar 2020.
  2. ^ WHO. "Q&A on coronaviruses (COVID-19)". World Health Organization (në anglisht). Marrë më 6 prill 2020.
  3. ^ "Statement on the second meeting of the International Health Regulations (2005) Emergency Committee regarding the outbreak of novel coronavirus (2019-nCoV)". World Health Organization (WHO) (në anglisht). 30 janar 2020. Arkivuar nga origjinali më 31 janar 2020. Marrë më 30 janar 2020.
  4. ^ "WHO Director-General's opening remarks at the media briefing on COVID-19—11 March 2020" (në anglisht). World Health Organization. 11 mars 2020. Marrë më 11 mars 2020.
  5. ^ Ramin Zibaseresht (14 prill 2020). "How to Respond to the Ongoing Pandemic Outbreak of the Coronavirus Disease (COVID-19)" (në anglisht). Marrë më 14 prill 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]