Jump to content

Koka e shpuesit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Llojet e ndryshme të kokave të shpimit.

Kokat e shpimit janë vegla prerëse që përdoren në një makinë të shpimit për të gërryer materialin për të krijuar vrima, pothuajse gjithmonë me prerje tërthore rrethore. Pjesët e shpimit vijnë në shumë madhësi dhe forma dhe mund të krijojnë lloje të ndryshme vrimash në shumë materiale të ndryshme. Në mënyrë që të krijohen vrima, pjesët e stërvitjes zakonisht ngjiten në një stërvitje, e cila i fuqizon ata të prenë pjesën e punës, zakonisht me rrotullim. Stërvitja do të kapë fundin e sipërm të një bishti të quajtur fyell në çak.

Kokë shpuese (sipër majtas), e montuar në një stërvitje elektrike me kapje pistolete.

Stërvitjet vijnë në madhësi të standardizuara të copave të stërvitjes. Një grafik gjithëpërfshirës i madhësisë së shpimit dhe rubinetit liston stërvitjet me madhësi metrike dhe perandorake së bashku me madhësitë e kërkuara të rubinetit të vidhave. Ekzistojnë gjithashtu disa pjesë të specializuara të stërvitjes që mund të krijojnë vrima me një seksion kryq jo rrethor.[1]

  1. ^ "Practical demonstration of square-hole bit, YouTube video". Youtube.com. Arkivuar nga origjinali më 2021-12-12. Marrë më 2014-05-10. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)