Komando

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Marinsat mbretërorë në Sangin, Afganistan.

Një Komando është një luftëtar, ose operativ i një force elite të këmbësorisë së lehtë ose të operacioneve speciale, i trajnuar posaçërisht për kryerjen e bastisjeve dhe operimin në ekipe të vogla prapa linjave të armikut.

Fillimisht "një komando" ishte një lloj njësie luftarake, në krahasim me një individ në atë njësi. Në gjuhë të tjera, komando tregon një "komandë", duke përfshirë ndjenjën e një ushtrie ose një njësie elitare të operacioneve speciale. Në ushtritë dhe qeveritë e shumicës së vendeve, komandot janë të dallueshëm në atë që specializohen në sulme jokonvencionale ndaj objektivave me vlerë të lartë.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]