Komuna rajonale Waterloo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Komuna rajonale Waterloo (kthjellim).


Komuna rajonale Waterloo
Regional Municipality of Waterloo
—  konte  —
Komuna rajonale Waterloo is located in Kanadaja
Komuna rajonale Waterloo
Komuna rajonale Waterloo
Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Provinca Ontario – stema Ontario
Statistika dhe Territori
Koordinatat 43°27′00″V 80°29′00″P / 43.45°V 80.483333°P / 43.45; -80.483333 (Komuna rajonale Waterloo)Koordinatat: 43°27′00″V 80°29′00″P / 43.45°V 80.483333°P / 43.45; -80.483333 (Komuna rajonale Waterloo)
Sipërfaqja 1.382 km2
Popullsia 478.121 banorë 2006
Dendësia 345,96 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC-5
Prefiksi 519, 226
Komuna rajonale Waterloo – harta_foto
www.region.waterloo.on.ca/

Komuna rajonale Waterloo është një konte (county) në provincën Ontario, në Kanada. Kontea ka një sipërfaqe 1382 km² dhe popullsi 478121 banorë.[1]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8. 2. 2012. Marrë më 22. 10. 2012..  Check date values in: |access-date=, |date= (help)

Projekte të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Stampa:Ndarja administrative në Ontario