Konaqet e Rifat Beut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Konaqet e Rifat Beut

Konaqet e Rifat Beut quhen dy shtëpi të periudhës së Rilindjes në qytetin Goce Delçev (Nevrokop), Bullgari. Objektet janë shpallur monument kulture me rëndësi lokale. [1]

Konaqet ndodhen në lagjen e Kosovës në pjesën perëndimore të qytetit ndërsa konsiderohet se janë ndërtuar në shekullin XIX për udhëheqësin e atëhershëm Rifat Beu. Në orët e para të 6 nëntorit 1968, shtëpia u dëmtua rëndë nga zjarri. [1]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Konaqet e Rifat Beut – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Благоева, Мария (31 janar 2015). "Конакът на Рифат бей шепне легенди за заровено имане" (në bullgarisht). Епицентър. Marrë më 15 dhjetor 2017.