Jump to content

Konisbalta

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Konisbalti)
Konisbalta
Popullsia
 • Gjithsej750
{{{postal_code_type}}}
5007

Konisbalta është një fshat në Rrethin e Ura VajguroreShqipëri që përfshihet në Bashkinë e Urës Vajgurore.

Është një fshat kodrinoro-fushor i cili kufizohet me uren vajgurore, pashalli, vokopol, skrevan, mbistrovic.


Në përgjithesi është e mbështetur në bujqësi blektori dhe emigracion. Ky fshat ka në bazë të ekonomisë së vet atë agrare, kurse ekonomia prodhuese dhe ajo e shërbimeve është e pakët ose thuajse nuk egziston fare. Nëse flasim për të parën, ajo agrare është e zhvilluar kryesisht në atë frutore dhe në ullishtari ku dallohet prodhimi i madh që ka.Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]