Kontea Essex (Kanada)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Kontea Essex (kthjellim).


Kontea Essex
Essex County
—  konte  —
Kontea Essex is located in Kanadaja
Kontea Essex
Kontea Essex
Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Provinca Ontario – stema Ontario
Statistika dhe Territori
Koordinatat 42°10′21″V 82°49′09″P / 42.172564°V 82.819061°P / 42.172564; -82.819061 (Kontea Essex)Koordinatat: 42°10′21″V 82°49′09″P / 42.172564°V 82.819061°P / 42.172564; -82.819061 (Kontea Essex)
Sipërfaqja 1.851,34 km2
Popullsia 393.042 banorë 2006
Dendësia 212,3 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC-5
Kontea Essex – harta_foto
www.countyofessex.on.ca/

Kontea Essex është një konte (county) në provincën Ontario, në Kanada. Kontea ka një sipërfaqe 1851.34 km² dhe popullsi 393042 banorë.[1]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8. 2. 2012. Marrë më 22. 10. 2012..  Check date values in: |access-date=, |date= (help)

Projekte të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Stampa:Ndarja administrative në Ontario