Kontea Prince

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Kontea Prince (kthjellim).


Kontea Prince
Prince County
—  konte  —
Kontea Prince is located in Kanadaja
Kontea Prince
Kontea Prince
Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Provinca Ishulli i Princit Eduard – stema Ishulli i Princit Eduard
Statistika dhe Territori
Koordinatat 46°45′00″V 64°05′00″P / 46.75°V 64.083333°P / 46.75; -64.083333 (Kontea Prince)Koordinatat: 46°45′00″V 64°05′00″P / 46.75°V 64.083333°P / 46.75; -64.083333 (Kontea Prince)
Sipërfaqja 1.979,87 km2
Popullsia 44.499 banorë 2006
Dendësia 22,48 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC-4

Kontea Prince është një konte (county) në provincën Ishulli i Princit Eduard, në Kanada. Kontea ka një sipërfaqe 1979.87 km² dhe popullsi 44499 banorë.[1]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8. 2. 2012. Marrë më 22. 10. 2012..  Check date values in: |access-date=, |date= (help)

Projekte të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Stampa:Ndarja administrative në Ishulli i Princit Eduard