Kontea Saint John

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Kontea Saint John (kthjellim).


Kontea Saint John
Saint John County
—  konte  —
Kontea Saint John is located in Kanadaja
Kontea Saint John
Kontea Saint John
Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Provinca New Brunswick – stema New Brunswick
Statistika dhe Territori
Koordinatat 45°18′V 66°00′P / 45.3°V 66°P / 45.3; -66 (Kontea Saint John)Koordinatat: 45°18′V 66°00′P / 45.3°V 66°P / 45.3; -66 (Kontea Saint John)
Sipërfaqja 1.464,53 km2
Popullsia 76.550 banorë 2011
Dendësia 52,27 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC-4
Prefiksi 506

Kontea Saint John është një konte (county) në provincën New Brunswick, në Kanada. Kontea ka një sipërfaqe 1464.53 km² dhe popullsi 76550 banorë.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8 shkurt 2012. Marrë më 22 tetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Ndarja administrative në New Brunswick