Konyaspor

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Konyaspor
Emri i plotëAtiker Konyaspor Kulübü
Pseudonimi(et)"Anadolu Kartalı"
Themeluar22 qershor 1922[1]
StadiumiStadiumi Konya Büyükşehir Belediye,
Konia, Turqi
Kapaciteti42.042
PresidentiFlag of Turkey.svg Fatih Yılmaz
TrajneriFlag of Turkey.svg Mustafa Reşit Akçay
LigaSüper Lig
2018-198
Faqja zyrtareFaqja zyrtare e klubit
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë
Ngjyra e tretë

Konyaspor Kulübü është klub futbollistik turk bazuar në Konia. Klubi u themelua më 22 qershor 1922 me emrin Konya Gençlerbirliği dhe ka luajtur në stadiumin e vet vendase Stadiumi Konya Büyükşehir Belediye. Konyaspor tani luan në Süper Lig. Ngjyrat e klubit janë gjelbërt dhe bardhë.[2]

Lojtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

26 shkurt 2017[3]

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1 Flag of Turkey.svg Pt Kaya Tarakçı
2 Flag of Turkey.svg Mb Volkan Fındıklı
3 Flag of Scotland.svg Mb Barry Douglas
4 Flag of Turkey.svg Mb Ali Turan
5 Flag of Turkey.svg Mb Selim Ay
6 Flag of Denmark.svg Mf Jens Jønsson
7 Flag of Turkey.svg Mf Ömer Ali Şahiner
8 Flag of Turkey.svg Mf Ali Çamdalı
9 Flag of Bulgaria.svg Sm Dimitar Rangelov
10 Flag of Bosnia and Herzegovina.svg Sm Riad Bajić
11 Flag of Bosnia and Herzegovina.svg Mf Deni Milošević
14 Flag of Cameroon.svg Mf Marc Kibong Mbamba
15 Flag of Turkey.svg Mf Emre Can Atila
17 Flag of Turkey.svg Mf Ali Dere
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
18 Flag of Bosnia and Herzegovina.svg Mf Amir Hadžiahmetović
19 Flag of Turkey.svg Mb Can Demir Aktav
20 Flag of Turkey.svg Mf Vedat Bora
22 Flag of Turkey.svg Pt Ataberk Gürgen
25 Flag of Turkey.svg Pt Abdulaziz Demircan
26 Flag of Serbia.svg Mb Jagos Vukovic
27 Flag of Kosovo.svg Mf Alban Meha
30 Flag of Turkey.svg Pt Serkan Kırıntılı
42 Flag of Turkey.svg Mb Abdülkerim Bardakçı
54 Flag of Turkey.svg Mb Mehmet Uslu
61 Flag of Turkey.svg Sm Halil İbrahim Sönmez
88 Flag of Romania.svg Sm Ioan Hora
89 Flag of Slovenia.svg Mb Nejc Skubic
21 Moryke Fofana

Presidentët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Nurettin Ülker (1995–2002)
 • Mehmet Köseoğlu (2002–2004)
 • Ahmet Şan (2004–2007)
 • Mustafa Yayla (2007–2008)
 • M.Ali Kuntoğlu (2008–2009)
 • Bahattin Karapınar (2009–2011)
 • Ahmet Şan (2011–2017)
 • Fatih Yılmaz (2017-...)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 26 gusht 2017. Marrë më 7 tetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 2. ^ "Tarihçe" (në turqisht). konyaspor.org.tr. 17 maj 2017. Marrë më 17 maj 2017.
 3. ^ http://www.konyaspor.org.tr/Futbolcular.asp?dil=53