Jump to content

Korkmaz Yiğit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Korkmaz Yiğit (lindi më 1943) është një biznesmen turk. Ai e bëri pasurinë e tij në ndërtim dhe u zgjerua në financa dhe media, por ra me shpejtësi nga hiri në vitin 1998 kur u zbulua lidhja e tij me figurën e krimit Alaattin Çakıcı.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi bëri pasurinë e tij në ndërtim, Yiğit u përpoq të transferohej në financa në mesin e viteve 1990. Ai bëri ofertë në tenderin e privatizimit për Etibank, dhe pasi kjo ishte e pasuksesshme bleu Bankekspres nga Holdingu Doğuş për 100 milion dollarë në mars 1997.[1]

Në vitin 1998 ai fitoi stacione televizive private Kanalin E dhe Tele 4, dhe më pas Kanalin 6 (kjo e fundit për 110 milion dollarë). Në gusht 1998 ai bleu gazetat Ateş dhe Yeni Yüzyıl (75 milion dollarë),[2] [3] dhe në fillim të tetorit ai fitoi kontrollin e Milliyet (300 milion dollarë).[4]

Në gusht 1998, ai kishte fituar tenderin e privatizimit për shumicën e Türk Ticaret Bankası, me një ofertë prej 600 milion dollarësh,[5] por pasi lidhjet e dukshme me figurën e krimit Alaattin Çakıcı u zbuluan në tetor, i njohur si "skandali Türkbank", marrëveshja u la në pritje më 14 tetor në pritje të një hetimi parlamentar.[6] Doğan Media Group e bleu Milliyet më 22 tetor.[6] Yiğit u burgos në pritje të gjyqit, u akuzua për komplot në privatizimin e Türkbank dhe për mashtrim të Bankekspres.[7] [8]

Në vitin 2007, TMSF e qeverisë mori disa nga ndërmarrjet e Yiğit në një pjesë të pagimit të borxheve.[9]

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]