Jump to content

Korrupsioni në Ukrainë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Korrupsioni është një çështje në shoqërinë ukrainase[1][2] që nga shpërbërja e Bashkimit Sovjetik në vitin 1991.[3] Pas shpalljes së pavarësisë nga Bashkimi Sovjetik, Ukraina u përball me një sërë politikanësh nga anët e ndryshme të spektrit politik, si dhe bosët dhe oligarkët kriminalë, të cilët përdorën korrupsionin e policisë, partive politike dhe industrisë për të fituar pushtetin.[4] Pavarësisht përmirësimeve, si në Moldavi, korrupsioni mbetet një pengesë për anëtarësimin në BE.[5]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ UAH 1.5 b in budget funds embezzled since year-start, interior minister says Arkivuar qershor 6, 2012, tek Wayback Machine, Interfax-Ukraine (June 18, 2009)
  2. ^ Ukrainians Pessimistic about Country's Future; Confidence in Political Leaders Falling Arkivuar tetor 11, 2011, tek Wayback Machine, International Foundation for Electoral Systems (September 13, 2011)
  3. ^ Kaleniuk, D., & Halushka, O. (2021). Why Ukraine’s fight against corruption scares Russia. Foreign Policy, 17.
  4. ^ FIGHTING A CULTURE OF CORRUPTION IN UKRAINE, Carnegie Europe (October 2016).
  5. ^ "CPI 2023 for Eastern Europe & Central Asia: Autocracy & weak justice…". Transparency.org (në anglisht). 2024-01-30. Marrë më 2024-01-31.