Kosova A

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Kosova A është një termocentralKosovë në kuadër të KEK-ut. Fuqia e përgjithshme prodhuese e termocentralit “Kosova A” është 800 MWh energji elektrike. Ka filluar të ndërtohet në vitin 1960, dhe ndërtimi ka vazhduar në disa etapa. Prodhimi i energjisë ka filluar në vitin 1962.

Plani Kosova A përbëhet nga pesë njësi nga të cilat katër të fundit kanë kapacitet prej 130 MWh ndërsa i pari ka kapacitet prej 30 MWh. Këro njësi janë fuur në rrjetë kohë pas kohe, kështu njësiti i paë A1 është kyçur më 1962, A2 1964 dhe është çkyqur më përshkakë të substancave djegëse më 2002, A3 më 1970, A4 më 1971 dhe A5 më 1975[1].

Fuqia e instaluar ne njësinë A-1 është 65 MW/h (me kalimin e kohës dhe amortizimit te pajisjeve ka rene aftësia e prodhimit deri ne nivel kur mund te punohet vetëm me djegejen e thëngjillit pa përdorur nafte).

Fuqia instaluar ne njësinë A-2 është 125 MW/h - kjo njësi është mbyllur për arsye ekonomike.

Fuqia e instaluar ne njësite A-3 dhe A-4 nga 200 MW/h për secilën njësi (këto njësi janë ende aktive).

Fuqia e instaluar ne njësinë A-5 është 215 MW/h (kjo njësi është ende ne pune dhe risi te kjo njësi është instalimi i elektrofiltrave qe tani për tani janë efektiv ne ruajtjen e ambientit).

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "KEK". Arkivuar nga origjinali origjinali më 26 qershor 2007. Marrë më 2 qershor 2007. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)