Jump to content

Kosova në Lojërat Evropiane 2015

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kosova mori pjesë si një vend sovran në Lojërat Evropiane 2015, organizuar në Baku, të Azerbajxhanit nga data 12 deri më 28 qershor 2015. [1] [2] [3] [4]

Medalistë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sporte[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Meqenëse pavarësia e Kosovës është ende e kontestuar Kosova kishte të drejtë të merrte pjesë në akuatikë (zhytje, not, not i sinkronizuar dhe vaterpolo), Ciklizëm (BMX, Biking Mountain dhe Road), Gjimnastikë (Acrobatic, Aerobic, Artistic, Rhythmic dhe Trampoline), Karate dhe Mundje . [5]

Shenjëtari[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kosova morri pjesë me një shigjetar mashkull dhe një femër, duke e lejuar atë gjithashtu të garojë në garën e ekipit të përzier.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kosovo gets full Olympic recognition, can send team to Rio de Janeiro" (në anglisht). Global News. 9 dhjetor 2014. Marrë më 9 dhjetor 2014.
  2. ^ "Olympics-Kosovo set for Rio Games after gaining IOC membership" (në anglisht). Daily Mail. 9 dhjetor 2014. Marrë më 9 dhjetor 2014.
  3. ^ "Olympic Games – Kosovo earns Olympic recognition, Serbia furious" (në anglisht). Eurosport. 9 dhjetor 2014. Arkivuar nga origjinali më 30 qershor 2015. Marrë më 16 dhjetor 2014.
  4. ^ "IOC OFFICIALLY WELCOME NOC OF KOSOVO TO THE OLYMPIC FAMILY" (në anglisht). The European Olympics Committees. 9 dhjetor 2014. Arkivuar nga origjinali më 16 dhjetor 2014. Marrë më 16 dhjetor 2014.
  5. ^ "Kosovo joins swimming world body FINA, Kosovar athletes can participate at Baku 2015" (në anglisht). 2015 European Games. 19 shkurt 2015. Arkivuar nga origjinali më 21 shkurt 2015. Marrë më 21 shkurt 2015.