Kosova në Federatat Ndërkombëtare Sportive

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
ОКК лого.png

Edhe para viteve të 90-ta Kosova bënte pjesë në federata të ndryshme ndërkombëtare sportive. Pas Shpalljes së Pavarësisë së Kosovës, organet kompetente kanë aplikuar për t'u bërë anëtare e shumë federatave e organizatave ndërkombëtare sportive.

Aktualisht Kosova është anëtare e plotë e 25 federatave ndërkombëtare, anëtare e përkohshme e katër federatave ndërkombëtare, si dhe anëtar i asociuar në një federatë ndërkombëtare. Republika e Kosovës është gjithashtu anëtar i disa federatave dhe shoqatave evropiane si dhe i disa organizimeve sportive ballkanike.

Anëtarësimi në federatat sportive[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Federatat në vijim janë pranuar ose kanë aplikuar nga Republika e Kosovës për t'u pranuar anëtarësimi i tyre.

Federatat dhe Shoqatat Ndërkombëtare [Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Entiteti Shënime Statusi Data
Fédération Aéronautique Internationale (FAI) FAI anëtar i plotë.[1] Anëtar 25 September 2015
Fédération Internationale de Football Association (FIFA) FIFA anëtar i plotë.[2] Anëtar 13 May 2016
Fédération Internationale de l'Automobile (FIA) FIA - anëtar Federation of Auto Sport of Kosovo .[3] Anëtar 4 December 2015
International Archery Federation (FITA) FITA anëtar i plotë.[4][5] Anëtar 1 July 2011
International Tennis Federation (ITF) ITF anëtar i plotë..[6] Anëtar 25 September 2015
International Association of Athletics Federations (IAAF) IAAF  anëtar i përkohshëm,15 April 2015[7] anëtar i plotë, 19 August 2015, 187 pro  dhe 13 kunder.[8] Anëtar 19 August 2015
International Basketball Federation (FIBA) FIBA anëtar i plotë..[9] Anëtar 13 March 2015
International Boxing Association (AIBA) AIBA anëtar provizional, July 2012,[10] anëtar i plotë, 14 November 2014.[11] Anëtar 14 November 2014
International Federation of Associated Wrestling Styles (FILA) FILA anëtar.[12] Asociuar 9 June 2008
International Federation of Gymnastics (FIG) The FIG - Kosovo Gymnastics Federation, 29–30 October 2014.[13] Anëtar 30 October 2014
International Handball Federation (IHF) IHM anëtar i plotë, Sochi, Russia.[14] Anëtar 7 November 2015
International Judo Federation (IJF) IJF anëtar i plotë.[15][16] Anëtar 10 April 2012
International Kickboxing Federation (IKF) IKF anëtar i plotë. [17] Anëtar 18 March 2015
International Modern Pentathlon Union (UIPM) The UIPM - anëtar i plotë, Kosovo Pentathlon Union [18] Anëtar 29 November 2013
Komiteti Olimpik Ndërkombëtar - International Olympic Committee (IOC) The IOC Anëtar Komiteti Olimpik i Kosovës - Kosovo Olympic Committee anëtar i plotë, 9 December 2014.[19] Anëtar 9 December 2014
International Sailing Federation (ISAF) ISAF - anëtar i plotë.[20] Anëtar 8 May 2012
International Ski Federation (FIS) FIS - anëtar i plotë, 7 November 2015.[21][22] Anëtar 7 November 2015
International Softball Federation (ISF) ISF - anëtar i plotë.[23] Anëtar 12 August 2008
International Swimming Federation (FINA) FINA - anëtar i plotë.[24][25] Anëtar 17 February 2015
International Table Tennis Federation (ITTF) ITTF - Kosova anëtar i plotë,  2003, para pavarësimit.[26][27] Anëtar 21 May 2003
International Weightlifting Federation (IWF) IWF - anëtar i plotë.[28][29] Anëtar 18 June 2008
Union Cycliste Internationale (UCI) The UCI - anëtar i plotë,  February 2015 [30] Anëtar 25 September 2015
United World Wrestling (UWW) The UWW - anëtar, 16 January 2015 [31] Anëtar 16 January 2015
World Curling Federation (WFC) Kosova Curling Federation, anëtar. [32] Anëtar 21 October 2012
World Karate Federation (WKF) The WKF -  National Karate Federation of Kosovo - 13 December 2014.[33] Anëtar 13 December 2014
World Taekwondo Federation (WTF) The WTF - Kosovo Taekwondo Federation (KTF) .[34] From 14 July 2013 to 12 May 2015 the KTF was a provisional member of WTF. The KTF was granted full WTF membership at the WTF assembly on 12 May 2015.[35] Anëtar 12 May 2015
World Minigolf Sport Federation (WMF)  WMF - anëtar i plotë. Anëtar 21 gusht 2011. [36]
Fédération Internationale de Volleyball (FIVB)  FIVB - anëtar i plotë.[37] Anëtar 10 October 2016

Federatat dhe Shoqatat Evropiane[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Entiteti Shënime Statusi Data
European Athletic Association (EAA) Anëtar i plotë, 16 October 2015.[38] Anëtar 16 October 2015
European Handball Federation (EHF) EHF - anëtar i plotë, 20 September 2014.[39] Anëtar 20 September 2014
European Minigolf Sport Federation (EMF) EMF anëtar, April 2012.[40][41] Anëtar 20 April 2012
European Olympic Committees (EOC) Komiteti Olimpik i Kosovës, anëtar i plotë, Komiteti Olimpik Ndërkombëtar, 9 December 2014.[42] Anëtar 9 December 2014
Tennis Europe Anëtar i plotë.[43] Anëtar 28 March 2015
Union of European Football Associations (UEFA) Anëtar i plotë, 3 May 2016.[44] Anëtar 3 May 2016
European Karate Federation (EFK) EFK - anëtar i plotë.[45] Anëtar
European Judo Union (EJU) EJU - anëtar i plotë.[46] Anëtar
European Union of Gymnastics (EUG) EUG - anëtar i plotë.[47] Anëtar 24 November 2015
European Volleyball Confederation (CEV) CEV - anëtar i plotë.[48] Anëtar 21 January 2017
European Shooting Confederation (ESC) ESC - anëtar i plotë.[49] Anëtar
Ligue Europeenne de Natation (LEN) LEN - anëtar i plotë.[50] Anëtar 20 shkurt 2015. [51]
European Chess Union (ECU) ECU - anëtar i plotë.[52] Anëtar

Kosova në Organizimet Sportive Ballkanike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Organizimi Sportiv Ballkanik Përfaqësimi Statusi
Kampionati Ballkanik i Atletikës Federata e Atletikës e Kosovës Anëtar
Shoqata e Federatave Ballkanike të Atletikës Federata e Atletikës e Kosovës Anëtar
Liga Ballkanike e Basketbollit (BIBL) Federata e Basketbollit e Kosovës Anëtar
Federata Ballkanike e Karates Federata e Karates e Kosovës Anëtar
Kampionati Ballkanik i Karates [53] Federata e Karates e Kosovës Anëtar
Unioni Ballkanik i Pingpongut Federata e Pingpongut e Kosovës Anëtar
Kampionati Ballkanik i Pingpongut [54] Federata e Pingpongut e Kosovës Anëtar
Kampionati Ballkanik i Pingpongut për të Rinjë [55] [56] Federata e Pingpongut e Kosovës Anëtar
Shoqata Ballkanike e Volejbollit Federata e Volejbollit e Kosovës Anëtar
Kupa Ballkanike e Volejbollit Federata e Volejbollit e Kosovës Anëtar
Shoqata Ballkanike e Xhudos Federata e Xhudos e Kosovës Anëtar
Kampionati Ballkanik i Xhudos [57] Federata e Xhudos e Kosovës Anëtar
Kampionati Ballkanik i Çiklizmit [58] [59] Federata e Çiklizmit e Kosovës Anëtar
Kampionati Ballkanik i Mundjes [60] [61] Federata e Mundjes e Kosovës Anëtar
Kampionati Ballkanik i Kikboksit [62] [63] Federata e Kikboksit e Kosovës Anëtar
Lojërat Ballkanike të Kalërimit [64] [65] Federata e Kalërimit e Kosovës Anëtar
Kampionati Ballkanik i Taekwondos [66] [67] Federata e Taekwondos e Kosovës Anëtar

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ https://twitter.com/airsports_fai/status/647327064069140480
 2. ^ https://www.fifa.com/about-fifa/news/y=2016/m=5/news=fifa-congress-drives-football-forward-first-female-secretary-general-a-2790957.html
 3. ^ "2015 FIA Annual General Assembly Report". FIA.com. 4 dhjetor 2015. Marrë më 18 shtator 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "146 Member Associations - FITA Directory" (PDF). International Archery Federation. Arkivuar nga origjinali (pdf) më 1 gusht 2012. Marrë më 4 shkurt 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "FITA admit Kosovo as a full member" (PDF). Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 6. ^ ITF (25 shtator 2015). "David Haggerty elected ITF President". ITF. Marrë më 27 shtator 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Application for membership – Kosovo" iaaf.org 15 April 2015 Link accessed 2015-04-15
 8. ^ "International Athletics Governing Body Accepts Kosovo as Full Member sputniknews.com 19 August 2015 Link accessed 2015-08-19
 9. ^ "Kosovo becomes 215th National Member Federation of FIBA". FIBA. Marrë më 13 mars 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Kosovo joins world boxing body as Balkan province uses sport to gain global recognition". Washington Post. 10 korrik 2012. Marrë më 14 korrik 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 11. ^ "Kosovo Boxing Federation accepted with full rights in the AIBA". 16 nëntor 2014. Arkivuar nga origjinali më 18 dhjetor 2014. Marrë më 18 dhjetor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Official FILA site". Fila-wrestling.com. 1 maj 2006. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2011. Marrë më 2010-04-28. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)]
 13. ^ [1]
 14. ^ "Seven Federations Receive Full Membership". IHF. Marrë më 7 nëntor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Ministri Krasniqi takoi kryetarin e Federatës Ndërkombëtare të Xhudos, z. Marius Vizer, Ministry of Culture, Youth and Sport of the Republic of Kosovo, 2012-04-20 (in Albanian)
 16. ^ The Kosovo Judo Federation was accepted as full member of the International Judo Federation Arkivuar 27 prill 2012 tek Wayback Machine, International Judo Federation, 2012-04-20
 17. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 13 mars 2017. Marrë më 7 dhjetor 2017. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 13 dhjetor 2013. Marrë më 7 dhjetor 2017. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "127th IOC Session comes to close in Monaco". International Olympic Committee. 9 dhjetor 2014. Marrë më 6 gusht 2016. A day after unanimously approving Olympic Agenda 2020, the 127th IOC Session got straight back to business today in Monaco by granting full recognition to the National Olympic Committee of Kosovo. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ http://www.sailing.org/news/6534.php#.Wim7NNKnFdg
 21. ^ "FIS, Passing of Hajrush Demaj, Kosovo". Arkivuar nga origjinali më 10 maj 2017. Marrë më 7 dhjetor 2017. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ About FIS, National Ski Associations
 23. ^ "Dhurata për 7 vjetorin e pavarësisë: Federata Ndërkombëtare e Notit pranon Kosovën" Arkivuar 7 shtator 2008 tek Wayback Machine newkosovareport.com 14 August 2008 Link accessed 2008-08-14
 24. ^ "Kosovo Softball Federation wins international recognition" Arkivuar 4 mars 2016 tek Wayback Machine Koha.net 17 February 2015 Link accessed 2015-02-19
 25. ^ FINA Membership
 26. ^ "Kosovo faces uphill task for sporting recognition", EarthTimes.org, 27 February 2008. Retrieved 2008-02-28.
 27. ^ ITTF Membership
 28. ^ "More recognitions for Kosovo sports" Arkivuar 9 korrik 2008 tek Wayback Machine newkosovareport.com 28 June 2008 Link accessed 2008-06-28
 29. ^ IWF affiliates new members, International Weightlifting Federation
 30. ^ "UCI President outlines priorities for the next two years". UCI. 25 shtator 2015. Marrë më 27 shtator 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ https://unitedworldwrestling.org/article/wrestling-approves-significant-reforms-sport-presentation-will-recognize-kosovo
 32. ^ Kosovo Curling Federation becomes provisional world body member, Inside the Games, 21 October 2012
 33. ^ [2]
 34. ^ [3]
 35. ^ "Wrestling and taekwondo suspend SportAccord membership". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 36. ^ "Kosovo Minigolf Federation (Background)". Arkivuar nga origjinali më 27 gusht 2018. Marrë më 8 dhjetor 2017. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 37. ^ http://www.preshevajone.com/nje-lajm-i-mire-nga-lozana-kosova-behet-anetare-e-federates-boterore-te-volejbollit/
 38. ^ Kosovo has been accepted as the 51st Member Federation at the European Athletics Congress in Lausanne.
 39. ^ "KOSOVO BECOMES A FULL MEMBER OF THE EUROPEAN HANDBALL FEDERATION". Arkivuar nga origjinali më 30 dhjetor 2017. Marrë më 7 dhjetor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 40. ^ ""EMF members list"". Arkivuar nga origjinali më 10 tetor 2012. Marrë më 7 dhjetor 2017. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 41. ^ Ministri Krasniqi: Minigolfi një shembull, jo vetëm në Kosovë, por edhe në rajon, për organizim të mirëfilltë, Ministry of Culture, Youth and Sport of the Republic of Kosovo 2012-04-20 (in Albanian)
 42. ^ "IOC OFFICIALLY WELCOME NOC OF KOSOVO TO THE OLYMPIC FAMILY". The European Olympics Committees. 9 dhjetor 2014. Arkivuar nga origjinali më 16 dhjetor 2014. Marrë më 18 dhjetor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 43. ^ "Kosovo becomes 50th member of Tennis Europe". 28 mars 2015. Marrë më 5 prill 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 44. ^ "Football Federation of Kosovo joins UEFA". uefa.org. 3 maj 2016. Arkivuar nga origjinali më 16 shtator 2016. Marrë më 7 maj 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 45. ^ http://www.europeankaratefederation.net/styles
 46. ^ "Kosovo Judo Federation - Memberstate of the European Judo Union". www.eju.net. Arkivuar nga origjinali më 12 nëntor 2017. Marrë më 2017-03-21. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 47. ^ "Kosovo Gymnastic Federation admitted to the European Union of Gymnastics". Ministry of Foreign Affairs - Republic of Kosovo. Marrë më 2017-03-21. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 48. ^ "Lajm i madh për volejbollin kosovar" (në anglisht). Marrë më 2017-03-21.
 49. ^ "ESC - ESC Members". www.esc-shooting.org. Marrë më 2017-03-21. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 50. ^ "Kosovo Swimming Federation – LEN.eu | Ligue Européenne de Natation". www.len.eu (në anglisht). Marrë më 2017-03-21.
 51. ^ "Nuoto: Kosovo aderisce a Fina". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 52. ^ "Kosovo «  ECU". www.europechess.org (në anglisht). Marrë më 2017-03-22.
 53. ^ Karateistët nga Kosova kthehen me medalje nga Kampionati Ballkanik[lidhje e vdekur]
 54. ^ Romanians Best at Balkan Table Tennis Championship
 55. ^ Prishtina, nikoqire e Kampionatit Ballkanik në Pingpong për të Rinjtë
 56. ^ Prishtina hosts the Balkan Youth Championship in table tennis
 57. ^ "Kosova fiton 6 medalje në Kampionatin Ballkanik të xhudos (Foto)". Arkivuar nga origjinali më 13 nëntor 2017. Marrë më 13 dhjetor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 58. ^ Çiklistët e Kosovës në Kampionatin Ballkanik
 59. ^ 'Kampionati Ballkanik i Çiklizmit’ në Elbasan, policia publikon masat, shqiptarja.com
 60. ^ Kosova me rezultat historik, 4 medalje nga kampionati ballkanik
 61. ^ https://newsport.al/2017/10/foto-dy-medalje-ari-ne-turqi-shqiptaret-te-papermbajtshem-ne-kampionatin-ballkanik-te-mundjes/[lidhje e vdekur]
 62. ^ Nis Kampionati Ballkanik, Menxhiqi në finale (Foto)
 63. ^ ​Sot nis Kampionati Ballkanik, kik-boksierët synojnë medalje
 64. ^ Mbahen lojërat Olimpike Ballkanike të kalërimit në Kosovë
 65. ^ Mbahen lojërat Olimpike Ballkanike të kalërimit në Kosovë
 66. ^ Erendita Gërguri: A Chance to Greatness in Taekwondo
 67. ^ Balkan Taekwondo Championship in Bulgaria: Three Gold Medals for BiH! September 26, 2016