Jump to content

Shoqata Ballkanike e Volejbollit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Shoqata Ballkanike e Volejbollit (anglisht: Balkan Volleyball Association - BVA) është Shoqatë e cila përmbledh Federatat e Volejbollit të Ballkanit dhe e cila çdo vit organizon Gara Volejbolli dhe Vollejboll në Rërë, për volejbollistët dhe ekipet kombëtare të këtyre vendeve. BVA është e lidhur me FIVB dhe CEV. [1] [2]

Vendet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

No. Kodi Shteti Federata
1 ALB Shqipëria Shqipëria Federata Shqiptare e Volejbollit
2 BIH Bosnja dhe Hercegovina Bosnja dhe Hercegovina Odbojkaški savez Bosne i Hercegovine
3 BUL Bullgaria Bullgaria Bulgarska Federatsiya Volejbol
4 MNE Mali i Zi Mali i Zi Odbojkaski Savez Crne Gore
5 GRE Greqia Greqia Elliniki Omospondia Petosferiseos
6 KOS Kosova Kosova Federata e Volejbollit e Kosovës
7 MKD Maqedonia e Veriut Maqedonia e Veriut Odbojkarska Federatsija Na Makedonija
8 MLD Moldavia Moldavia Fédération de Volleyball de la Republique de Moldavie
9 ROU Rumania Rumania Federatia Romania de Volei
10 SRB Serbia Serbia Odbojkaški Savez Srbije
11 TUR Turqia Turqia Turkiye Voleybol Federasyonu

Drejtuesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "It's time for semi finals in Kosovo". Arkivuar nga origjinali më 3 gusht 2018. Marrë më 10 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Kosovo hosts second Balkan Championship in a row". Arkivuar nga origjinali më 3 gusht 2018. Marrë më 10 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)