Konfederata Evropiane e Shenjëtarisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Konfederata Evropiane e Shenjëtarisë (anglisht: European Shooting Confederation - ESC) është një shoqatë e federatave anëtare të sportit të shenjëtarisë nga Evropa, duke përfshirë Kaukazin, Qipron, Izraelin dhe Turqinë.

Federatat kombëtare [1][Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

No. Shteti Federata webfaqe
1 Shqipëria Shqipëria Federata Shqiptare e Shenjëtarisë
2 Gjermania Gjermania Deutscher Schützenbund [1]
3 Andora Andorra Federació Andorrana de Tir [2]
4 Armenia Armenia Federación Armenia de Tiro
5 Austria Austria Österreichischer Schützenbund [3]
6 Azerbajxhani Azerbajxhani Federación Azerbaiyana de Tiro
7 Belgjika Belgjika Real Federación Belga de Tiro [4], [5]
8 Bjellorusia Bjellorusia Unión Bielorrusa de Tiro [6] Arkivuar 12 shtator 2017 tek Wayback Machine
9 Bosnja dhe Hercegovina Bosnja dhe Hercegovina Federación de Tiro de Bosnia y Herzegovina
10 Bullgaria Bullgaria Federación Búlgara de Tiro
11 Qipro Qipro Federación Chipriota de Tiro Deportivo
12 Kroacia Kroacia Hrvatski streljački savez [7]
13 Danimarka Danimarka Dansk Skytte Union [8]
14 Kosova Kosova Federata e Shenjëtarisë së Kosovës FSHSK
15 Sllovakia Sllovakia Slovenský strelecký zväz [9]
16 Flag of Slovenia.svg Sllovenia Strelska zveza Slovenije [10]
17 Spanja Spanja Real Federación Española de Tiro Olímpico [11]
18 Estonia Estonia Eesti Laskurliit [12]
19 Finlanda Finlanda Suomen Ampumaurheiluliitto [13]
20 Franca Franca Fédération Française de Tir [14]
21 Gjeorgjia Gjeorgjia Federación de Tiro de Georgia
22 Greqia Greqia Federación Helénica de Tiro [15]
23 Hungaria Hungaria Magyar Sportlövők Szövetsége [16]
24 Irlanda Irlanda Target Shooting Ireland [17]
25 Islanda Islanda Skotíþróttasamband Íslands [18]
26 Izraeli Izraeli Federación de Tiro de Israel
27 Italia Italia Unione Italiana Tiro a Segno
Federazione Italiana Tiro a Volo
[19]
[20] Arkivuar 21 nëntor 2017 tek Wayback Machine
28 LettlandLetonia Letonia Latvijas šaušanas federācija [21]
29 Lihtenshtajni Lihtenshtajni Verband Liechtensteiner Schützenvereine
30 Lituania Lituania Lietuvos šaudymo sporto sąjunga [22]
31 Luksemburgu Luksemburgu Fédération Luxembourgeoise de Tir aux Armes Sportives
32 Maqedonia e Veriut Maqedonia e Veriut Federación Macedonia de Tiro Deportivo
33 Malta Malta Federación Maltesa de Tiro Deportivo
34 Moldavia Moldavia Federación Moldava de Tiro
35 flamuri Monako Fédération Monégasque de Tir
36 Mali i Zi Mali i Zi Federación de Tiro de Montenegro
37 Norvegjia Norvegjia Norges Skytterforbund [23]
38 Holanda Holanda Koninklijke Nederlandse Schutters Associatie [24]
39 Polonia Polonia Polski Związek Strzelectwa Sportowego [25]
40 flamuri Portugalia Federação Portuguesa de Tiro [26]
41 Republika Çeke Republika Çeke Český střelecký svaz [27]
42 Flag of the United Kingdom.svg Britania e Madhe British Shooting [28]
43 Rumania Rumania Federaţia Română de Tir Sportiv [29]
44 Rusia Rusia Unión Rusa de Tiro [30]
45 San Marino San Marino Federazione Sammarinese Tiro a Segno
46 Serbia Serbia Streljački savez Srbije [31]
47 Suedia Suedia Svenska Skyttesportförbundet [32]
48 Zvicra Zvicra Federación Suiza de Tiro [33]
49 Turqia Turqia Türkiye Atıcılık ve Avclık Federasyonu
50 Ukraina Ukraina Federación Ucraniana de Tiro [34]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Vendet anëtare të Konfederatës Evropiane të Shenjëtarisë

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]