Liga Ballkanike e Basketbollit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Liga Ballkanike e Basketbollit ose më saktë Liga Ndërkombëtare Ballkanike e Basketbollit (Anglisht: Balkan International Basketball League - BIBL), është një ligë profesionale shumëkombëshe e basketbollit e cila përfshin klubet më të njohura basketbollistike nga Gadishulli Ballkanik. Liga përfshin ekipet më të mira nga vende të tilla si: Bullgaria, Maqedonia, Mali i Zi, Kosova dhe Shqipëria. Kampioni më i njohur në Ligën Ballkanike është KB Beroe nga Stara Zagora, Bullgari. [1] [2]

Kampionati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Season Host Arena Champion Runner-up Result
2008–09 BulgariaFlag of Bulgaria.svg Samokov Arena Samokov BulgariaFlag of Bulgaria.svg Rilski Sportist Republic of MacedoniaFlag of Macedonia.svg Feršped Rabotnički 84–77
2009–10 BulgariaFlag of Bulgaria.svg Sofia Universiada Hall BulgariaFlag of Bulgaria.svg Levski Sofia MontenegroFlag of Montenegro.svg Lovćen 77–65
2010–11 Republic of MacedoniaFlag of Macedonia.svg Kavadarci Jasmin Sports Hall Republic of MacedoniaFlag of Macedonia.svg Feni Industries BulgariaFlag of Bulgaria.svg Rilski Sportist 88–75
2011–12 IsraelFlag of Israel.svg Gan Ner Gan Ner Sports Hall IsraelFlag of Israel.svg Hapoel Gilboa Galil BulgariaFlag of Bulgaria.svg Levski Sofia 89–84
2012–13 BulgariaFlag of Bulgaria.svg Samokov Arena Samokov IsraelFlag of Israel.svg Hapoel Gilboa Galil BulgariaFlag of Bulgaria.svg Levski Sofia 87–79
2013–14 KosovoFlag of Kosovo.svg Prishtina Pallati i Rinisë dhe Sporteve BulgariaFlag of Bulgaria.svg Levski Sofia IsraelFlag of Israel.svg Hapoel Gilboa Galil 75–69
2014–15 KosovoFlag of Kosovo.svg Prishtina

BulgariaFlag of Bulgaria.svg Samokov

Pallati i Rinisë dhe Sporteve

Arena Samokov

KosovoFlag of Kosovo.svg Sigal Prishtina BulgariaFlag of Bulgaria.svg Rilski Sportist 74−72

80–71

2015–16 KosovoFlag of Kosovo.svg Prishtina

MontenegroFlag of Montenegro.svg Bar

Pallati i Rinisë dhe Sporteve

Sportska dvorana Topolica

KosovoFlag of Kosovo.svg Sigal Prishtina MontenegroFlag of Montenegro.svg Mornar 82−68

68−75

2016–17 BulgariaFlag of Bulgaria.svg Stara Zagora

Republic of MacedoniaFlag of Macedonia.svg Kumanovo

Obshtinska zala

Sports Hall Kumanovo

BulgariaFlag of Bulgaria.svg Beroe Republic of Macedonia
Flag of Macedonia.svg Kumanovo
84−55

77−73

Pjesëmarrësit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktual

Ish vendet pjesëmarrëse

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 25 nëntor 2017. Marrë më 10 dhjetor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Osniva se Balkanska liga košarkaša[lidhje e vdekur]