Jump to content

Superliga e Kosovës në Basketboll

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Superliga e Kosovës në Basketboll
OrganizuarFederata e Basketbollit e Kosovës
Themeluar1991; 33 vite më parë (1991)
Sezoni i parë1991–92
ShtetiKosova
KonfederataFIBA Evropa (Evropë)
Numri i ekipeve8
Niveli në piramidë1
Bie nëLiga e Parë e Kosovës
Kupa(t) e brendshmeKupa e Kosovës
Kampioni aktualPrishtina (titulli i 14-të)
(2018–19)
Më së shumti titujPrishtina (14 tituj)
Partnerë televizioniLista e transmetuesve
Faqja zyrtarebasketbolli.com/en/league/superliga
Superliga e Kosovës në Basketboll 2018–19

Superliga e Kosovës në Basketboll (anglisht: Kosova Basketball Superleague) e njohur edhe si ArtMotion Superliga për shkaqe të sponsorizimit, është liga më e lartë e basketbollit profesional për meshkuj në Kosovë. Superliga e Basketbollit u themelua në vitin 1991. Ajo drejtohet nga Federata e Basketbollit e Kosovës .

Prishtina mban rekordin për shumicën e titujve të Superligës pasi ka fituar kampionatin 14 herë.

Ekipet aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

ekipi qyteti stadiumi kapaciteti
KB Bashkimi Prizren Palestra Sportive Sezai Surroi 3000
KB Ponte Prizreni Prizren Palestra Sportive Sezai Surroi 3000
KB Lipjani Lipjan Arena "Jeta më e Mirë" 800
KB Prishtinë Prishtina Pallati i Rinisë dhe Sporteve 2500
KB Trepça Mitrovica Salla e Sporteve Minatori 2800
KB Feronikeli Drenas Palestra "Hysni Jetullahu" Drenas 1000
KB Ylli Suhareka Salla e Sporteve "13 Qërshori" 2000
KB Rahoveci Rahoveci Palestra "Mizair Isma" 2500

Rregullat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Formati i konkurrencës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai përbëhet nga tetë deri në dhjetë ekipe që garojnë çdo vit në dy faza të veçanta. Secila skuadër duhet të luajë me të gjitha skuadrat e tjera në grupin e tij, katër herë, dy herë në shtëpi dhe dy mysafirë. Kjo do të thotë që në basketbollin e Kosovës sezoni i rregullt i ligës përfundon pasi të gjitha skuadrat luajnë 28 ndeshje.

Në fund të ligës, katër skuadrat më të mira në renditje fillojnë një play-off, duke hedhur skuadrën e vendit të parë në renditje kundrejt skuadrës së vendit të 4-të në renditje, etj. Ka një raund të play-offit, dhe fituesi i raundit të finaleve bëhet kampioni i Superligës së Basketbollit të Kosovës. Kjo është e ngjashme edhe me shumicën e ligave të basketbollit në Evropë.

Çdo sezon, skuadra e fundit e kualifikuar e sezonit të rregullt kalon në Ligën e Parë të Basketbollit të Kosovës duke u zëvendësuar nga kampioni i LigësParë ndërsa i dyti nga i fundit i Superlegës me garuesin e LigësParë në Playoff të LigësParë .

Të huajt[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Secila skuadër mund të angazhojë 3 lojtarë të huaj në çdo ndeshje që organizohet nga Federata e Basketbollit e Kosovës.

Të rinjtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çdo ekip duhet të angazhojë dy lojtarë U20 në çdo ndeshje për të paktën 20 min përndryshe skuadrat gjobiten me 500 €.

Që prej themelimit të ligës së brendshme gjykatat në Kosovë kanë parë përmirësime të vazhdueshme në kapacitete dhe objekte, me disa komuna që kanë ndërtuar dhe rindërtuar stadiume për klubet e basketbollit në zonat e tyre si dhe për klube të tjera sportive. Sot, objektet e klubeve që marrin pjesë në Superligën e Basketbollit të Kosovës duhet të ketë një kapacitet prej minimum 1,000 njerëzish.

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Megjithë statusin politik të Kosovës, garat e basketbollit janë organizuar ligjërisht që nga viti 1999 nën organizimin e Federatës së Basketbollit të Kosovës licencuar nga Misioni i Kombeve të Bashkuara në Kosovë dhe Qeveria e Kosovës. [1] Sidoqoftë, KBF ka funksionuar që nga viti 1991 dhe ka organizuar ligat e basketbollit amator.

Sot, basketbolli në Kosovë ka pothuajse të njëjtin popullaritet me futbollin.

Garatë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1999–2004: Liga e Pare e Kosovës në Basketboll
 • 2004–2005: Liga Profesionale e Basketbollit e Kosovës
 • 2005–2007: Raiffeisen Superliga
 • 2007–2009: Siguria Superliga
 • 2009–2011: Superliga e Tregut Techno
 • 2011–2013: Superliga BKT
 • 2013–2017: ETC Superliga
 • 2017–2020: IP Superliga
 • 2020-2021: FiveStar Superliga
 • 2021-Present: ArtMotion Superliga

Komisionerët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2006 – 2011: Nuredin Ibishi
 • 2013 – tani: Bajrush Ademi

Kompeticionet tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fituesi sipas sezonit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

sezoni fituesi garuesi rezultati
1991-1992 Prishtina Vëllaznimi
1992-1993 Trepça Peja
1993-1994 Peja Trepça
1994-1995 Peja Ylli
1995-1996 Peja Vëllaznimi
1996-1997 Drita Prishtina
1997-1998 Konkurrenca u ndërpre për shkak të luftës në Kosovë
1998-1999 Nuk është mbajtur për shkak të luftës në Kosovë
1999-1900 Trepça Peja
2000-01 Trepça Prishtina
2001-02 Prishtina Trepça 3-2
2002-03 Prishtina Mabetex 3-1
2003-04 Dukagjini Prishtina 3-0
2004-05 Mabetex Dukagjini 3-2
2005-06 Prishtina Mabetex 3-1
2006-07 Prishtina Trepça 4-1
2007-08 Prishtina Peja 4-2
2008-09 Prishtina Bashkimi 3-2
2009-10 Prishtina Trepça 3-1
2010-11 Prishtina Peja 3-0
2011-12 Trepça Prishtina 3-2
2012-13 Peja Prishtina 3-0
2013-14 Prishtina Peja 3-0
2014-15 Prishtina Peja 2-1
2015-16 Prishtina Peja 3-1
2016-17 Prishtina Bashkimi 3-1
2017-18 Bashkimi Prishtina 3-1
2018-19 Prishtina Rahoveci 3-1

Titujë nga klubet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

klubi fituesi vrapues-up Vite të fituara
Prishtina 13 5 1992, 2002, 2003, 2006, 2007, 2008, 2009, 2011, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019
Peja 6 5 1993, 1994, 1995, 1996, 2004, 2013
Trepça 4 4 1992, 2000, 2001, 2012
Bashkimi 1 3 2018
Mabetex 1 2 2005
Drita 1 1 1997
Kastrioti - 2 -
Rahoveci - 1 -

Të drejtat e sponsorizimit dhe transmetimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sponsorët zyrtarë

 • ArtMotion
 • Kujtesa

Transmetuesit zyrtarë

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]