Kupa e Kosovës (basketboll)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Stampa:Infobox garat e kupes

Federata e basketbollit të Kosovës (FBK), pos garave të kampionatit Superliga e Kosovës organizon edhe garën Kupa e Kosovës. Ndeshjet zhvillohen me metodën e eleminimit, ku 16 ekipe ndahen në 4 grupe me nga 4 ekipe. Fitueset e grupeve luajnë mes vete për t'i fituar fituesit e grupeve të cilët kualifikohen për katërshen finale.

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prej 1997 - deri më sot:

Fituesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në këtë garë kryeson bindshëm KB Prishtina me 10 trofe, para KB Trepça me 3 dhe KB Peja me 2 trofe të Kupës së Kosovës.

Stinori Fituesi Rezultati Finalisti
1996–97 KB Peja ? ?
1999–00 KB Trepça : ?
2000–01 KB Bashkimi 93:83 KB Peja
2001–02 KB Prishtina 73:68 KB Bashkimi
2002–03 KB Prishtina 90:72 KB Bashkimi
2003–04 KB Trepça 103:74 KB Universiteti
2004–05 KB Prishtina 92:71 KB Trepça
2005–06 KB Prishtina 84:71 KB Peja
2006–07 KB Prishtina 91:77 KB AS Prishtina
2007–08 KB Prishtina 95:77 KB Peja
2008–09 KB Prishtina 96:86 KB Peja
2009–10 KB Prishtina 70:59 KB Trepça
2010–11 KB Peja 98:84 KB Prishtina
2011–12 KB Trepça 86:71 KB Bashkimi
2012–13 KB Prishtina 55:54 KB Peja
2013–14 KB Prishtina 92:65 KB Bashkimi
Klubi Trofe Finalist Vitet fitues Vitet finalist
KB Prishtina 10 1 2002, 2003, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2013, 2014 2011
KB Trepça 3 1 2000, 2004, 2012 2005, 2010
KB Peja 2 5 1997, 2011 2001, 2006, 2007, 2009, 2013
KB Bashkimi 1 4 2001 2002, 2003, 2012, 2014
KB Universiteti 0 1 - 2004
KB AS Prishtina 0 1 - 2007