Jump to content

Kombëtarja kosovare e basketbollit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kombëtarja kosovare e basketballit (serbokroatisht: Košarkaška reprezentacija Kosova - Кошаркашка репрезентација Косова) përfaqëson Kosovën në arenën ndërkombëtare në basketboll. Kombëtarja kosovare e basketbollit drejtohet nga Federata e Basketbollit e Kosovës, këshilli drejtues i basketbollit në Kosovë, i cila u krijua në vitin 1991, dhe u bashkua FIBA në vitin 2015. Para vitit 1991, Kosova ishte nën Federatën e Basketbollit së Jugosllavisë.

Histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Federata e Basketbollit të Kosovës u themelua në vitin 1991. Gjatë regjimit të kohës, Kosova e kishte vet Superligën dhe divizionet më të ulëta, në të dy gjinitë. Në vitet 1990, Kosova e shpalli pavarësinë nga Jugosllavia si nga ana politike dhe ajo sportive, duke organizuar ligën e vet, bazuar në ekipet nga shtatë qytetet kryesore të Kosovës. Disa basketbollistë të Kosovës, veçanërisht serbët e Kosovës, kanë marrë pjesë si pjesë ekipit kombëtar të Serbisë dhe Malit të Zi dhe Kombëtares serbe të basketbollit.

Kosovës nuk i është lejuar të luajë ndeshjet ndërkombëtare, dhe as miqësoret nga FIBA, deri në vitin 2015, kur Federata e Basketbollit e Kosovës u bë anëtare e FIBA dhe FIBA Evropë. Kosova do të jetë pjesë e kualifikuesve të FIBA EuroBasket për herë të parë, në FIBA EuroBasket 2017.[1] FIBA është gati të lejojë shumë lojtarë, që kanë luajtur tashmë për ekipe kombëtare të tjera të luajnë për vendin e tyre. Disa nga ata lojtarë përfshijnë: Dardan Berisha (Poloni), Kenan Sipahi (Turqi), Ulug Kacaniku (Turqi), Edon Maxhuni (Finlandë), Gëzim Morina (Slloveni), dhe Erjon Kastrati (Slloveni).[citim i duhur]

Ekipet e të rinjve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kosova, filloi të marrë pjesë në garat e të rinjëve në vitin 2015. Ajo konkurroi në vitin 2015  në FIBA Evropë Nën-20 të Kampionatit Divizionit B, ku ajo përfundoi në pozitën e 14-të nga 18 skuadra,[2] dhe FIBA Evropë Nën-16 të Kampionatit Ndarja C, e mund të përfundojë si vendi i dytë, pasi u mundën nga San Marino, nga një rezultat të 59-76 në finale.[3]

Lista e tanishme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Thellësia tabelë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rekordet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në EuroBasket[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Pozita Pld W L
1935 – 2015 Shih Jugosllavinë dhe Serbinë
Në vitin 2017 Për t'u caktuar

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kosova në kualifikime për EuroBasket 2017". Gazeta Blic. 29 tetor 2015. Arkivuar nga origjinali më 29 gusht 2016. Marrë më 16 janar 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Final Standings at 2015 FIBA Under-20 Championships Division B". FIBA Europe. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
  3. ^ "San Marino claim historic gold medal". FIBA Europe. 11 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]