Jump to content

Shoqata e Federatave Ballkanike të Atletikës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Shoqata e Federatave Ballkanike të Atletikës (anglisht: Association of Balkan Atletic Federations), e njohur zakonisht si Atletika e Ballkanit, është një shoqatë e cila e organizon Kampionatin Ballkanik të Atletikës si dhe Kampionatin Intern Ballkanik të Atletikës, ashtu si dhe gara tjera, për junior dhe senior.[1]

Anëtarësia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Shqipëria Albanian Athletics Federation
 • Armenia Armenian Athletic Federation
 • Bosnja dhe Hercegovina Athletic Federation of Bosnia and Herzegovina
 • Bullgaria Bulgarian Athletic Federation
 • Kroacia Croatian Athletics Federation
 • Qiproja Amateur Athletic Association of Cyprus
 • Gjeorgjia Athletic Federation of Georgia
 • Greqia Hellenic Amateur Athletic Association
 • Izraeli Israeli Athletic Association
 • Kosova Kosovo Athletic Federation [2]
 • Maqedonia e Veriut Athletic Federation of Macedonia
 • Moldavia Athletics Federation of Moldova
 • Mali i Zi Athletic Federation of Montenegro
 • Rumania Romanian Athletics Federation
 • Serbia Athletics Federation of Serbia
 • Sllovenia Athletic Federation of Slovenia
 • Turqia Turkish Athletic Federation [3]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "RESULTS | BALKAN ATHLETICS OFFICIAL WEBSITE". www.balkan-athletics.eu. Arkivuar nga origjinali më 30 tetor 2022. Marrë më 2016-09-19. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Prishtina Balkan Half Marathon Championships
 3. ^ http://www.balkan-athletics.eu/members.php

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]