Koushi Rikoduo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Rikdo Koshi (六道神士 Rikudō Kōshi) ka lindur më 16 nëntor 1970 dhe është një disenjator mangakash (mangash). Puna e tij më e njohur është Excel Saga.

Ai u diplomua në Universitetin e Kyushu Sangyo dhe jetoi në Dazaifu, Fukuoka. Emri i tij i vërtetë është Rikudou Koushi por me transmetimin e Excel Saga në Amerikë, distributorët e animes dhe mangës e përkthyen emrin e tij Rikdo Koshi ose Koshi Rikdo edhe pse kjo gjë nuk shkaktori ndonjë problem të madh, si për autorin, ashtu edhe për publikuesin.

Veprat artistike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Excel Saga (manga)
  • Holy Brownie (manga)
  • Municipal Force Daitenzin

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]