Krahëthata zogngrënëse

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Accnis edit.jpg

Krahëthata zogngrënëse (Anglisht: Euroasian sparrowhawk; Latin: Accipiter nisus), e njohur edhe si zogngrënësi verior apo thjesht zogngrënësi (sparrowhawk), është një shpend i vogël grabitqar i familjes Accipitridae. Edhe pse ky shpend është një grabitqar i specializuar në kapjen zogjve të pyjeve, shumë lehtë mund të gjendet edhe në çdo vendbanim dhe shpesh gjuan tufën e shpendëve në qytete dhe fshatra. [1] [2]  

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ BirdLife International (2013). "Accipiter nisus". IUCN Red List of Threatened Species. Version 2013.2. International Union for Conservation of Nature. Marrë më 26 nëntor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtje CS1: është përdorur ref=harv (link)
  2. ^ http://www.bioone.org/doi/abs/10.1525/auk.2009.09108?journalCode=tauk

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]