Kristina Koljaka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Kristina Koljaka (4 qershor 1916 - 21 tetor 2005) ishte një skulptore shqiptare dhe një nga gratë e para që arrin sukses në skulpturë në Shqipëri.

Arsimi dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo studioi në Liceun e Artit, në Tiranë (1930–34), dhe në "Akademinë e Arteve të Bukura të Romës" (Accademia di Belle Arti di Roma) në Romë, Itali (1938–41), dhe e bëri debutimin e saj me My Friend (Mermer, 1941, Romë, koleksion privat). Suksesi i saj u konfirmua me statujën monumentale të Vladimir Leninit (bronzi, h. 4 m, 1954, Tiranë). SAjo bëri skulptura në tema të ndryshme, si për shembull farat (pyllëzimi) (suva me ngjyrë, 1951), si dhe portrete, si skulpture e dr.Shiroka në madhësi sa të njeriut (mermer, 1956, Tiranë, A.G.). Plastizmi i butë dhe linjat e qarta në punën e saj përcjellin një ngrohtësi njerëzore dhe ndërgjegjësim për hapësirën. Duart dhe detaje të tjera të portretit shpesh mbështeten nga një mprehtësi karakteristike. Koljaka konsiderohet ndër skulptoret dhe mësueset e skulpturës më të mirë shqiptarë. Ajo vdiq më 21 tetor 2005, në moshën 89 vjeçare.[1][2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Artfact". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Entry for Kristina Koljaka on the Union List of Artist Names". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)