Jump to content

Kristina Pimenova

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kristina Pimenova

Kristina Ruslanovna Pimenova Rusisht: Кристи́на Русла́новна Пи́менова; lindi më 27 dhjetor 2005)[1][2] është modele[3] dhe aktore ruse që jeton në Shtetet e Bashkuara.

Jeta dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prindërit e Kristinës janë Ruslan Pimenov, një ish-futbollistë dhe Glikeriya Shirokova, një ish-modele.[4] Ajo filloi karrierën si modele në ditëlindjen e saj të katërt, pasi nëna e saj dërgoi sa foto të vajzës së saj në agjencinë President Kids.[5]

Në vitin 2014, revista Women Daily e quajtën Pimenovën “vajza më e bukur në botë”.[6]

Në Moskë, Pimenova ushtroi gjimnastikën ritmike nën Olga Kapranova.[4] Në vitin 2013, Pimenova ka marrur pjesë në turneun e gjimnastikës në Tataristan organizuar nga Alina Kabaeva, duke fituar medaljen e artë në grupin e moshave të saj.[3]

Një dokumentar për Pimenovën u trasmentua në RTL Television në tetor 2016.[7]

Aktrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Krisina Pimenova luajti në filmin italian Creators: The Past.[8][9] Në një intervistë për revistën Posh Kids, ajo shprehu se dëshira e saj është të bëhet aktore dhe regjisore.[10] Ajo ka luajtur për rolin e Dashës në filmin e Micheal S. Ojeda The Russian Bride së bashku me Corbin Bernsen dhe Oksana Orlan.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli Viti Roli Regjisori Shënime
Creators: The Past 2019 Piergiuseppe Zaia
The Russian Bride 2018 Dasha Michael S. Ojeda

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Samodelova, Svetlana. "Самая красивая девочка мира ходит в обычную московскую школу" [Vajza më e bukur në bukur shkon në një shkollë të zakonshme në Moskë]. Moskovskij Komsomolets. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Luongo, Marika (22 prill 2016). "Kristina: baby modella a soli 9 anni" [Kristina: modele në vetëm nëntë vjet]. DireDonna. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ a b "Kristina Pimenova". Ragazza. 5 maj 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ a b Dormoy, Géraldine. "VIDEOS. Kristina Pimenova, 10 ans, topmodèle russe". L'Express. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Shipilova, Xenia (3 dhjetor 2014). "Кристина Пименова была признана самой красивой девочкой-моделью" [Kristina Pimenova u bë e njohur si vajza më e bukur në botë]. Fashion Time. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Tuck, Lauren (8 dhjetor 2014). "Is 8-Year-Old Kristina Pimenova the Most Beautiful Girl in the World?". Yahoo! Style. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Von Schimmelmann, Bettina (30 tetor 2016). RTL Exclusiv Weekend. RTL. {{cite episode}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "Film actors". creatorsmovie.it. Arkivuar nga origjinali më 6 gusht 2017. Marrë më 2017-01-14. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ Guabello, Paola (1 prill 2016). "Finite le riprese di "Creators" il trailer è pronto per Cannes". La Stampa. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  10. ^ Mejia, Anny. "Kristina Pimenova, The Humble Little Supermodel". Posh Kids Magazine. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)