Ruslan Pimenov

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ruslan Pimenov
Të dhënat vetjake
Emri i plotëRuslan Valeryevich Pimenov
Datëlindja25 nëntor 1981
VendlindjaMoskë, Bashkimi Sovjetik
Gjatësia1.76 m (5 ft 9 in)
PozicioniSulmues
Karriera me të rinjtë
1997–1998Torpedo Moscow
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1998Torpedo-ZIL Moscow0(0)
1999–2006Lokomotiv Moscow86(17)
2005Metz (huazim)3(0)
2005Alania Vladikavkaz (huazim)6(0)
2006FC Metz (huazim)7(0)
2007–2009Dinamo Moska23(5)
2010Dinamo Minsk4(0)
Karriera ndërkombëtare
2001–2002Rusia4(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Ruslan Valeryevich Pimenov (Rusisht: Руслан Валерьевич Пименов; lindi më 25 nëntor 1981) është ish-futbollistë rus.

Ai ka luajtur më së shumti për Lokomotiv Moscow dhe pastaj për Alania Vladikavkaz, në vitin 2005-2006, ai luajti për klubin francezë FC Metz. Në vitin 2007, ai u transferua në klubin Dinamo Moska. Sidoqoftë, Andrey Kobelev së shpejti e ndaloi Pimenovin që të stërvitej me ekipin pasi futbollisti mungonte për fitnes. Pimenov u lirua nga kontrata e tij vetëm në dhjetor 2009.

Ai luajti katër ndeshje për kombëtaren ruse më 2002, përfshirë dy ndeshje në 2002 FIFA Kupa e Botës.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ruslan ishte i martuar me Glikeriya Shirokova. Ata u takuan për herë të parë në Lokomotiv të Moskës, ku Glikeriya po punonte si një anëtar i stafit. Ata kanë një vajzë së bashku, Kristina Pimenova, e cila është një modele e njohur. Kristina ka një gjysmë motër më të vjetër, Natalia, fëmija më i madh i Glikeriya.