Krsto Hegedushiq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Krsto Hegedushiq

Krsto Hegedushiq (26 nëntor 1901 - 7 prill 1975) ishte piktorë kroatë. Ai ishte një nga themeluesit e Earth Group.

Ai lindi në Petrinja, por kur babai i tij vdiq, familja u kthyen në Hlebine, fshat në rajonin e Podravinës prej ku e kanë pasur prejardhjen.

Në vitin 1920, Hegedushiqi shkoi në kolegjin e artit në Zagreb, ku bëri pikturimin e parë idilik të Podravinës.

Në vitin 1926 ai u dha një bursë të qeverisë franceze dhe kaloi dy vite në Paris. Ai këtu studioi pikturat e Pieter Bruegel.

Hegedushiqi bëri ekspozitën e tij të parë me Juraj Plančić në Galerinë Ulrich në Zagreb në vitin 1926. Ai bëri piktura me tema sociale, duke treguar shfrytëzimin e fshatarëve kroatë. Më 1929 u bashkua me piktorët Ivan Tabakoviç dhe Oton Postruzhnik, si dhe Leo Junek në Paris. Ata themeluan Zmelja, grupi i parë i artistëve kroat që promovuan Marksizmin.

Motivet e Podravinës, botuar në vitin 1933, ishte një libër që kombinonte vizatimet e tij me një ese poetike nga Miroslav Krleža, sot e konsideruar si një kryevepër e letërsisë kroate. Krlezha më vonë do të shkruante një skenar për një tipar dokumentar për Hegedusiqin (1962).

Burimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Krsto Hegedušić – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale