Kryekuqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Shpjegim
Ky artikull sipas rregullores mbi shkronjat Ç, ç, Ë, ë, bie në kundërshtim me rregulloren e Wikipedisë në gjuhën shqipe, për këtë arsye nuk mund të merret si i saktë derisa të rregullohet.


Kryekuqi
Qytet
Vendndodhja
Kryekuqi is located in Greqia
Kryekuqi
Kryekuqi

Koordinatat: 38°13′V 23°19′L / 38.217°V 23.317°L / 38.217; 23.317

Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Periferia Atika
Prefektura Atika Perëndimore
Kryetari i Bashkisë Lióris Athanásios
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 61.145 km2
Lartësia 390 m (m.n.d.)
Popullsia 3326 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+2
Prefiksi 22630
Faqja Zyrtare www.erythres.gr


Kryekuqi apo arvanitshe i njohur si Kriekouki "koke kuqi", emër fshati që mendohet të ketë ardhur nga ndonjë emërtim i ndonjë udhëheqësi Arvanit[1] ose arvanitasit e vendosën këtë emër në lidhje me kulturën e tyre ! Ky fshat është një bashki në pjesën më veriore të prefekturën e Attices Perendimore, në Greqi. Është gjithashtu një pjesë e Athinës në pjesën me veriperëndimore. Koordinatat gjeografike janë 38° 12,84' veri dhe 23° 19,31 lindje. Qyteti vjetër i Erythres shtrihet në veri. Erythres në anën veri perëndimore është e lidhur me rrugën GR-3 (Athens - Thiva), it has a junction a few kilometres north with roads linking to Dervenochori dhe fshatrat e jugut të Viotia. The Asopos River flows to the north and also begins. Zona përreth Erythres është malore në drejtim të jugut me pjesë with part of it being the Kithaironas to the southwest and the Pastra to the southeast. Farmlands are situated in the valley areas. The Drios Kefalies lies to the southeast. Erythres shtrihet në veriperëndim të Athinës dhe Elefsina, ENE of Corinth dhe jugu i Thiva.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Agrikultura është industria kryesore rreth Erythres, a few businesses dominate Erythres.

Vendet në afërsi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Te dhënat e popullsisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Year Population
1981 3.550
1991 3.519
2001 3.326

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Kostas H. Mpiris, Arvanites, Melissa, 2005, p. 90-91

Lidhje te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Veri: Thiva
Perëndim: Platees Erythres Lindje: Dervenochori
Jug: Vilia Juglindje: Mandra and Oinoi