Kryekuqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kryekuqi
Ερυθρές
Location of Kryekuqi
Popullsia
 • Gjithsej3.326
{{{postal_code_type}}}
190 08
TargatZ
Faqja zyrtarewww.erythres.gr

Kryekuqi apo arvanitshe i njohur si Kriekouki "koke kuqi", emër fshati që mendohet të ketë ardhur nga ndonjë emërtim i ndonjë udhëheqësi Arvanit[1] ose arvanitasit e vendosën këtë emër në lidhje me kulturën e tyre! Ky fshat është bashki në pjesën më veriore të prefekturës së Atikes Perëndimore në Greqi. Është gjithashtu një pjesë e Athinës në pjesën me veriperëndimore. Koordinatat gjeografike janë 38° 12,84' veri dhe 23° 19,31 lindje. Qyteti vjetër i Erythres shtrihet në veri. Erythres në anën veri-perëndimore është e lidhur me rrugën nacionale GR-3 (Athinë - Thiva), ka një lidhje disa kilometra në veri me rrugë që lidhin me Dervenochori]] dhe fshatrat e jugut të Viotia. Lumi Asopos rrjedh në veri dhe gjithashtu fillon. Zona përreth Erythres është malore në drejtim të jugut me pjesë të saj duke qenë Kithaironas në jugperëndim dhe mali Pastra në juglindje. Tokat bujqësore janë të vendosura në zonat e luginës. Drios Kefalies shtrihet në juglindje. Erythres shtrihet në veriperëndim të Athinës dhe Elefsina, ENE of Corinth dhe jugu i Thiva.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Agrikultura është industria kryesore rreth Erythres, dominuar nga disa biznese.

Vendet në afërsi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të dhënat e popullsisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Year Population
1981 3.550
1991 3.519
2001 3.326

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Kostas H. Mpiris, Arvanites, Melissa, 2005, p. 90-91

Lidhje te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Veri: Thiva
Perëndim: Platees Erythres Lindje: Dervenochori
Jug: Vilia Juglindje: Mandra and Oinoi