Kryeministri i Kroacisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Flamuri i presidentit të qeverisë kroate.

Kryeministri i Kroacisë, zyrtarisht presidenti i qeverisë së Republikës së Kroacisë (Kroatisht: Predsjednik / Predsjednica Vlade Republike Hrvatske), është kreu i qeverisë kroate, dhe është de fakto zyrtari shtetëror më i fuqishëm dhe me ndikim në sistemin kroat të qeverisjes. Pas themelimit për herë të parë të zyrës në vitin 1945, periudha gjysmë-presidenciale 1990–2000 është përjashtimi i vetëm ku presidenti i Kroacisë kishte de facto autoritetin ekzekutiv. Megjithatë, në rendin formal kroat të përparësisë, posti i kryeministrit është posti i 3-të më i lartë shtetëror, pas Presidentit të Republikës dhe Kryetarit të Parlamentit.

Kushtetuta e Kroacisë parashikon se "Parlamenti mbikëqyr Qeverinë" (neni 81) dhe se "Presidenti i Republikës siguron funksionimin dhe stabilitetin e rregullt dhe të ekuilibruar të qeverisë" (në tërësi; neni 94), ndërsa Qeveria është futur në nenin 108.[1] Që nga viti 2000, kryeministri ka pasur 7 tekste të ndryshme të shtuara në Kushtetutë, 7 në vetë Kushtetutën. 99, 100, 101, 103, 104.[2] Kryeministër aktual i Kroacisë është Andrej Plenkoviq. Qeveria e Kroacisë mblidhet në Banski dvori, një ndërtesë historike e vendosur në anën perëndimore të sheshit të Shën Markut në Zagreb.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "The Constitution of the Republic of Croatia (consolidated text)". Croatian Parliament. Arkivuar nga origjinali më 14 mars 2012. Marrë më 16 shkurt 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "The Constitution of the Republic of Croatia (consolidated text)". Croatian Parliament. Arkivuar nga origjinali më 14 mars 2012. Marrë më 16 shkurt 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)