Ksamili

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Ksamil)
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 39°27′36″V 20°00′00″L / 39.460°V 20.00°L / 39.460; 20.00

Flag of Albania.svg Ksamili
Emri: Ksamil
Qarku: Vlorë
Rethi: Sarandë
Komuna: Ksamil
Kryeplak: -
Popullsia: -
Kodi telefonik: -
Lartësia mbidetare: -
Gjerësia gjeografike: 39° 46′ 0″ veri
Gjatësia gjeografike: 20° 0′ 0″ lindje
Web-faqe: www.ksamil.al

Ksamil, i njohur edhe si Skambil nga shqiptarë vendas,[1] është fshat i vogël bregdetar në jugShqipërisë. Ndodhet në jug të qytetit të Sarandës, në dalje të rrugës për në Butrint dhe është pjesë e Rrethit të Sarandës. Është një nga vendpushimet bregdetare më të frekuentuara, nga turistët vendas dhe të huaj. Plazhi është i vogël, me ujë të pastër dhe me ishuj të vegjël ku janë vendosur kafetë dhe pranë tyre mjediseve të pastra. Ka një numër hotelesh të vogla dhe shtëpive për mysafir, disa janë të hapura gjatë gjithë vitit, por disa hapen gjatë verës.

Historia[redakto | përpunoni burim]

Me rastin e vizites se kryeministrit sovjetik Nikita Hrushçov u ndertua me 1959 rruga per ne Butrinti.[2]

Fshat i vjetër Ksamil ishte kthyer në gërmadhë. Më pas aty kanë banuar çamët refugjatë të instaluar nga qeveria Zogut.[1] Çamë të ardhur në atë kohë qenë vendosur dhe në Prodan, Gjashtë dhe në VarfanjDelvinës.[1] Ky fshat u krijua nga çamët e ardhur nga fshati Varfanj i kazasë së Gumenicës-Çamëri.

Kultura[redakto | përpunoni burim]

Per shkak te aresyes se ringritjhes te ketij fshati egziston nje nga shtepite ekultures me cilesoret ne Shqiperi

Burimet[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ a b c Rrapaj. Fjalori Onomastik i Epirit. 1995. f. 463.
  2. ^ http://www.archaeology.org/online/features/butrint/discovery.html.  Një parametër i panjohur |zugriff= është injoruar (|access-date= suggested) (ndihmë); Një parametër i panjohur |titel= është injoruar (|title= suggested) (ndihmë); Mungon ose është bosh |title= (ndihmë)
Ksamili

Miresevini ne ksamil.