Kuaternari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Kuaternari është priudha më e re e kenozoikut e cila ka filluar kah fundi i epokës së pliocenit, gjegjësisht kah fundi i periudhës së neogjenit para 1,806 milion viteve dhe zgjatë edhe sot. Në kuadër të kuaternarit dallohen dy epoka gjeologjike: pleistoceni. nga para 1,87 miliona viesh dhe holloceni nga pra 10,000 viteve , e që holloceni zgjat edhe sot.

Paraqitja e njeriut[redakto | redakto tekstin burimor]