Kukuvajka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kukuvajka e njohur në gjuhën popullore edhe si shpenkeqi - shpenkeqja (Latin: Tyto alba) [1] është një shpend i familjes Tytonidae në kuadër të së cilës janë të njohura disa lloje të familjes së kukuvajkave. Prej tyre më të njohurat janë Tytonidae dhe Strigidae. [2] [3]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ INSTITUTI I KOSOVËS PËR MBROJTJEN E NATYRËS - VLERAT E TRASHËGIMISË NATYRORE TË KOSOVËS Arkivuar 1 shkurt 2014 tek Wayback Machine, Prishtinë, 2005.
  2. ^ Bruce, M. D. (1999): Family Tytonidae (Barn-owls). In: del Hoyo, J.; Elliott, A. & Sargatal, J. (eds): Handbook of Birds of the World, Volume 5: Barn-owls to Hummingbirds: 34-75, plates 1-3. Lynx Edicions, Barcelona. ISBN 8487334253
  3. ^ Gill, Frank; Donsker, David, red. (2017). "Owls". World Bird List Version 7.3. International Ornithologists' Union. Marrë më 28 gusht 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]