Kulla Dwejra

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kulla Dwejra është një kullë vrojtimi e vogël në Gjirin Dwejra, kufijtë e San Lawrenz në ishullin Gozo në Maltë . Ajo u përfundua në 1652, dhe është një nga kullat e Lascaris . Sot, është në gjendje të mirë dhe është e hapur për publikun.

Është një nga katër kullat e vrojtimit bregdetare të mbijetuara në Gozo, me të tjerët që janë Kulla Xlendi, Kulla Mġarr ix-Xini dhe Kulla Isopu .

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kulla Dwejra u ndërtua në 1652 gjatë magjistraturës së Mjeshtrit të Madh Gjovani Paolo Laskaris dhe u financua nga Università e Gozo. Është një nga kullat e Lascaris dhe qëllimi pas ndërtimit të tij ishte që ajo të veprojë si një kullë vrojtimi dhe të ruajë zonat përreth nga armiqtë që vinin, më së shumti nga aksionet pirate. Kjo kullë, ashtu si kullat e tjera, mund të komunikonte me fortifikimet e mbrojtjes aty pranë përmes zjarrit dhe tymit, përkatësisht gjatë natës dhe ditës. Shpenzimet për drejtimin e kullës u mbuluan duke prodhuar kripë nga tiganët e kripës pranë saj. Ajo ishte e pajisur me tre armë me 6 pounder në shekullin XVIII. Në 1744, Grand Master Pinto bëri që shkimi në Shkëmbin e Kërpudhave të ishte i paligjshëm sepse kërpudhat që rriteshin atje besohej se kishin fuqi medicinale dhe Kulla Dwejra u përdor si një vrojtim për të parandaluar këdo që ngjitej në ishull. [1]

Kulla drejtohej nga Artileria Mbretërore Malta Fencible midis 1839 dhe 1873. Më pas u braktis deri në 1914, gjatë kohës së Luftës së Parë Botërore, kur Regjimenti Malta i Mbretit dhe Artileria Mbretërore e Maltës u dërguan dhe drejtohej nga Kompania Nr 3 me dy, dhe më vonë katër, me 12 armë. Ajo u përdor përsëri në Luftën e Dytë Botërore si një post vëzhgimi dhe në 1942 Kapiteni Frank Debono dhe Carmelo Zahra, të cilët ishin vendosur atje, shpëtuan një pilot të RAF i cili ishte përplasur në gji. [2]

Kulla iu dha me qira Gerald de Trafford në 1956. Ajo iu kalua huazuar Din l-Art Ħelwa në një gjendje të prishjes së plotë.

Ditët e sotme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kulla Dwejra me Dritaren Azure në sfond

Kulla u restaurua nga Din l-Art Ħelwa midis 1997 dhe 1999. Tani është në gjendje të mirë dhe është e hapur për publikun pa asnjë pagesë. [3]

Në kulturën popullore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Dwejra Tower u përdor në xhirimet e filmit Treasure në 1963 në Maltë dhe filmin e vitit 1985 Midis Ujqërve . [4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Dwejra Tower". Visit Gozo (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 mars 2016. Marrë më 16 shtator 2014.
  2. ^ "Dwejra Tower". Malta Info Guide (në anglisht). Marrë më 17 maj 2015.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  3. ^ "Dwejra Tower, Gozo". Din l-Art Ħelwa (në anglisht). Marrë më 16 shtator 2014.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  4. ^ Farrugia Randon, Stanley (2015). Heritage Saved – Din l-Art Ħelwa – 1965–2015 (në anglisht). Luqa: Miller Distributors Ltd. fq. 163–170. ISBN 9789995752132.