Kulla e Gallatës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kulla e Gallatës
Galata Kulesi
Pamje nga Bosfori
Informacion i përgjithshëm
VendndodhjaStamboll, Turqi
Koordinatat41°1′32.36″N 28°58′26.96″E / 41.0256556°N 28.9741556°E / 41.0256556; 28.9741556
Lartësia35 m
Përfundimi1348
PronarQyteti i Stambollit, Turqi
Height
Lartësia35 m
Tip63 m
Top floor52 m
Technical details
Floor count9
Lifts/elevators2

Kulla e Gallatës (Turqisht: Galata Kulesi) është një kullë mesjetare prej guri në lagjen Galata / KaraköyStambollit, Turqi, pikërisht në veri të kryqëzimit të Bririt të Artë me Bosforin. Është një cilindër i lartë, i mbyllur me kon, që dominon horizontin dhe ofron një pamje panoramike të gadishullit historik të Stambollit dhe rrethinave të tij.

Kulla ishte më e gjata e qytetit kur u ndërtua. Lartësia në nivelin e tokës është 61 m mbi nivelin e detit. Kulla ka një diametër të jashtëm prej 16,45 m në bazë, një diametër të brendshëm prej 8,95 m dhe mure të trasha 3,75 m.

Ka një restorant dhe kafene në katet e sipërme të tij që kanë pamje nga Stambolli dhe Bosfori. Gjithashtu e vendosur në katet e sipërme është një klub nate i cili pret një shfaqje turke. Ekzistojnë dy ashensorë që veprojnë për vizitorët nga niveli më i ulët në nivelet e sipërme. Kulla Galata u përfshi në listën e përkohshme të Trashëgimisë Botërore në Turqi nga UNESCO në vitin 2013.