Kulluri (Ishull)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ky artikull apo seksion është jo i plotë ose me cilësi të dobët. Mund të ndihmoni Wikipedian duke e përmirësuar!
Ky artikull duhet të përmirësuar në:  Pa referenca, Pa lidhje interwiki, Nuk ka strukture te mirë, Nuk ka përmbajtje të mjaftueshme --Liridon 8 shtator 2010 21:20 (CEST)

Kullur, (Greqisht: Σαλαμίνα/Salamína, e lashtë dhe në Katharevousa: Σαλαμίς/Salamís), është ishulli më i madh në Gjirin Saronik, rreth 1 milje detare (2 km) pranë bregdetin nga Pire dhe rreth 16 km në perëndim të Athinës.Qyteti kryesor, Kulluri, qëndron në thelbin perëndim dhe ballafaqohet me pozicioni gjysma rrethore në Gjirin i Kullurit, e cila hapet në Gjirin Saronik. Porti kryesor i ishullit, Paluka, në madhësi të dytë vetëm për të Pireut, është në anën lindore.