Kultura në Ukrainë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kultura ukrainase dhe traditave të Ukrainës dhe ukrainasve etnik. Ukraina ka një kulturë dhe histori të përbashkët me të kombet fqinje, që daton nga shekulli i IX dhe në Tokën e Rus-it. Tradita të përbashkëta ndajnë kultura e Rusisë, Ukrainës, Polonia, Bjellorusia, Cosakët e ukrainës dhe popujt Turke të Azisë Qendrore. Traditat ukrainase janë ndikuar shumë nga Kisha ortodokse lindore dhe traditat nga mitologjia Sllave. Epoka Sovjetike unifikoi kulturat e shumë kombeve të palidhura me një gjuhë të përbashkët.

Traditat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ikona e krishtlindjeve, Adhurimi i barinjve, nga koleksioni i Muzeut Ivan Honchar. Artist i panjohur, c. 1670.

Dasmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dasmat tradicionale ukrainase kanë shumë ritualeve, të cilat përfshijnë muzikë dhe valle, pija dhe ushqimi, si dhe turmat e njerëzve. Dasma përbëhet nga tre pjesë të veçanta që mund të zgjasë me ditë ose edhe javë. Së pari ka një fejesë, pastaj një ceremoni, e ndjekur nga një festë e madhe. Në fejesa, dhëndëri duhet të shkoj te prindërit e nuses për marrëveshjen e kompensimit/shpërblimit që do të paguaj për nusen dhe të kërkojë bekimin e prindërve të saj. Ka shumë histori në folklorin ukrainas një nuse që vidhet nga dhëndri pa u paguar paguar shpërblimin. Shpesh, nusja e vjedhur është e gatshme dhe çifti arratiset pa lejen e prindërve të saj. Nga ana tjetër, nusja mund të refuzojë një ofertë e martesës, në të cilin rast, është e zakonshme për prindërit që të takojnë dhëndrin në derë me një kungull për të përcjellë mesazhin. Pasi ata të arrijnë një marrëveshje, dasma zyrtare zhvillohet në një kishë, shpesh në një ceremoni grupore me çiftet e tjera. Një festë vijon në shtëpi me pjesëmarrjen e të gjithë komunitetit.

Gjuhë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjuha kryesore është gjuha ukrainase.

Universiteti Chernivtsi

Feja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Feja është praktikuar në të gjithë vendin. Kisha Ortodokse Lindore dhe Katolike Lindore dhe Katolike Romake janë tre fe më të praktikuar gjerësisht. Kisha Ortodokse e Ukrainës[1] është më e madhja në vend.[2]

Kuzhina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Borshi ukrainas me smetana

Ushqimi është një pjesë e rëndësishme për të kulturën ukrainase. Ushqimet e veçanta përdoren në Pashkë, si dhe Krishtlindje. Gjatë Krishtlindjeve, për shembull, njerëzit përgatitin ëmbëlsirën kutia, e cila është një përzierje e kokrrizave të gatuara të grurit, fara lulekuqe, mjaltë, dhe bukë e veçantë e ëmbël.

Art[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "CIA World Factbook". Arkivuar nga origjinali më 9 korrik 2016. Marrë më 16 mars 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Ukraine Culture". Arkivuar nga origjinali më 4 shtator 2010. Marrë më 11 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Burimet e botuara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Dubrovytskyi Visnyk. November 2007. “…I ne pereshkoda letu lita”