Kundërsulmi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Harta e Betejës së Cambrait - kundërofensivë gjermane.

Një kundërsulm është një taktikë e përdorur në përgjigje të një sulmi, me termin që ka origjinën në "lojëra lufte".[1] Objektivi i përgjithshëm është të mohojë ose të pengojë avantazhin e fituar nga armiku gjatë sulmit, ndërsa objektivat specifike zakonisht kërkojnë të rifitojnë terrenin e humbur ose të shkatërrojnë armikun sulmues (kjo mund të marrë formën e një ekipi sportiv ose njësive ushtarake kundërshtare).[2][3][4]

Një kundër-ofensivë është një kundërsulm në shkallë të gjerë. Kundërofensiva ekzekutohet pas shterjes së trupave të vijës së parë të armikut dhe pasi rezervat e armikut ishin angazhuar për të luftuar dhe ishin dëshmuar të paaftë për të thyer mbrojtjen, por më parë armiku kishte pasur mundësinë të merrte pozicione të reja mbrojtëse. Ndonjëherë kundërsulmja mund të jetë e një natyre manovruese operacionale më të kufizuar, me objektiva më të kufizuara sesa ato që kërkojnë arritjen e një qëllimi strategjik. Një kundërsulm siç konsiderohet nga Clausewitz si mjeti më efikas për të detyruar sulmuesin të braktisë planet sulmuese. Kundërsulmimet mund të ekzekutohen jo vetëm në tokë, por edhe nga forcat detare dhe ajrore. Kundërsulmimet strategjike janë regjistruar nga historianët ushtarakë në shumë luftëra gjatë historisë ushtarake. Edhe pse jo gjithmonë njihen si të tilla, sepse ato zakonisht përshkruhen nga historianët në lidhje me fazën mbrojtëse, siç është Beteja e Moskës.

Një thënie, që i atribuohet Napoleon Bonapartit, ilustron rëndësinë taktike të kundërsulmit: "rreziku më i madh ndodh në momentin e fitores". Në të njëjtën frymë, në Studimet e tij të Betejës, Ardant du Pic vuri re se "ai, gjeneral ose thjesht kapiten, i cili punëson të gjithë në sulmin e një pozicioni mund të jetë i sigurt se do ta shohë atë të rimarrë nga një kundërsulm i organizuar i katër burrave dhe një tetar".[5]

Një kundërsulm është një taktikë ushtarake që ndodh kur njëra palë mbron me sukses nga sulmi i armikut dhe fillon ta shtyjë armikun prapa me një sulm të vetin. Për të kryer një kundërsulm të suksesshëm, pala mbrojtëse duhet të godasë shpejt dhe me vendosmëri armikun pas mbrojtjes, me objektivin për të tronditur dhe mposhtur armikun. Koncepti kryesor i kundërsulmit është kapja e armikut në befasi. Shumë kundërsulme historike rezultuan të suksesshme, sepse armiku nuk ishte gati dhe nuk e priste kundërsulmin.[6]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Staff. "counterdeception". DTIC Online. DEFENSE TECHNICAL INFORMATION CENTER. Arkivuar nga origjinali më 28 shtator 2012. Marrë më 13 qershor 2012. year: Unknown {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Staff. "counterdeception". DTIC Online. DEFENSE TECHNICAL INFORMATION CENTER. Arkivuar nga origjinali më 28 shtator 2012. Marrë më 13 qershor 2012. year: Unknown {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Tom Cohen (19 dhjetor 2010). "McConnell leads GOP counter-attack against START pact". Cable News Network. Turner Broadcasting System, Inc. Marrë më 13 qershor 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Tim Vickery (27 korrik 2011). "Uruguay's momentum, Paraguay's bumpy road, more Copa America". SI.com. Turner Broadcasting System, Inc. Marrë më 13 qershor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Ardant du Picq, 'Battle Studies'
  6. ^ Pike, John. "A View On Counterattacks In The Defensive Scheme Of Maneuver". www.globalsecurity.org. Marrë më 2017-04-09. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)